- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Lifestyle

Turismul spatial ar putea genera venituri de 700 mil. $ anual, din 2021

18 Sep, 00:05 • Redactia DailyBusiness
Turismul spatial va atrage, din 2021, circa 14.000 de persoane, ceea ce ar genera venituri de peste 700 mil. dolari (aproximativ 505 milioane euro), potrivit companiei internationale de cercetari de piata Futron.
Turismul spatial ar putea genera venituri de 700 mil. $ anual, din 2021

Interesul pentru turismul spatial este unul sporit, existand deja oamerni care isi rezerva locuri pentru astfel de calatorii.

De exemplu, Virgin Galactic, o companie de turism spatial creata de miliardarul britanic Richard Branson, a incasat deja mai mult de 24 milioane de dolari (17,3 milioane euro) de la 200 de viitori turisti spatiali din 30 de tari, relateaza presa internationala.

Will Whitehorn, presedintele Virgin Galactic, a spus ca se asteapta sa creeze in urmatorii cinci ani o activitate viabila si profitabila.

„Vom putea reduce costurile operatiunii la un nivel care va face zborul suborbital privat abordabil in Statele Unite si restul lumii”, a spus Whitehorn.

Pe masura ce turismul spatial castiga in popularitate, din ce in ce mai multi investitori publici si privati doresc sa se lanseze in aceasta afacere.

Will Whitehorn, presedintele Virgin Galactic, a spus ca se asteapta sa creeze in urmatorii cinci ani o activitate viabila si profitabila.

„Vom putea reduce costurile operatiunii la un nivel care va face zborul suborbital privat abordabil in Statele Unite si restul lumii”, a spus el.

Milionari precum americanii Dennis Tito si Gregory Olsen, africanul Mark Shuttlework sau femeia Anousheh Ansari au calatorit deja in spatiu, intorcandu-se cu succes pe Terra.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...