- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Investitorii mizeaza pe o noua interventie a Federal Reserve

22 Aug, 08:39 • Redactia DailyBusiness
Dolarul s-a depreciat marti fata de euro, ca urmare a speculatiilor potrivit carora Federal Reserve, sistemul american de banci centrale, ar putea interveni din nou in piata, pentru calmarea crizei financiare care afecteaza SUA.
Investitorii mizeaza pe o noua interventie a Federal Reserve

Federal Reserve ar putea lua in curand masuri suplimentare pentru usurarea conditiilor de creditare si urcarea lichiditatii pe piata americana, iar principala masura ar putea viza reducerea ratelor dobanzilor, potrivit presei internationale.

Interventia ar putea viza fie o noua reducere a ratei de refinantare, fie o reducere a ratei tinta a fondurilor federale.

„Trebuie sa ne gandim ca daca Federal Reserve chiar scade ratele, nu mai raman decat pozitiile pe termen scurt pe dolari, in cazul in care aceste zvonuri sunt adevarate”, a spus un dealer londonez, citat de Reuters.

Cel mai mult de pierdut, din aceasta criza, pare sa aiba moneda americana, care s-a depreciat marti atat fata de euro cat si fata de yenul japonez.

Euro s-a apreciat cu 0,3% fata de dolar in timpul sedintei de tranzactionare, pana la cotatia de 1,3510 dolari/euro. Moneda unica europeana s-a intarit cu 0,1% fata de yen, pana la cotatia de 154,90 yeni/euro.

Dolarul s-a depreciat cu 0,3% fata de moneda japoneza, pana la cotatia de 114,60 yeni/dolar, iar indicele care masoara cotatia dolarului fata de un cos de valute principale a coborat cu 0,15%, pana la 81,30 puncte.

Bush intervine pentru calmarea pietelor

Situatia de pe piata americana a atras atentia inclusiv a presedintelui George W. Bush care s-a simtit nevoit sa intervina. El a declarat marti ca trasaturile fundamentale ale economiei americane sunt „puternice” si ca in piata exista destule lichiditati, in contextul turbulentelor financiare actuale.

„Caracteristicile fundamentale ale economiei americane sunt puternice”, a spus Bush, cu ocazia unei conferinte de presa sustinuta in comun cu presedintele mexican Felipe Calderon si cu premierul canadian Stephen Harper, la sfarsitul unui summit tripartit la Montebello, in Canada.

„Intrebarea fundamentala este daca exista destule lichiditati in sistemul nostru, iar raspunsul este da”, a mai spus presedintele american.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...