- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Agricola Bacau reduce cu 60% investitiile propuse pentru 2009

18 Feb, 14:28 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de carne de pasare si produse din carne Agricola Bacau va reduce cu 60% investitiile propuse pentru anul 2009, de la 10 mil. euro pana la 4 mil. euro, din cauza crizei economice, a declarat miercuri Grigore Horoi, presedintele companiei.
Agricola Bacau reduce cu 60% investitiile propuse pentru 2009

„In contextul economic dificil in care am inceput acest an, estimam ca vom realiza investitii de doar 4 milioane euro, micsorand fiecare investitie anuntata anterior”, a spus Grigore Horoi, citat de NewsIn.

Potrivit acestuia, in 2009 se va reduce investitia de 6 mil. euro pentru transformarea complexului de gaini ouatoare de la Bacau la 2,5 mil. euro, iar pentru modernizarea fermelor de productie a oualor pentru consum de la Avicola Lumina din Constanta, se va investi doar 1,5 mil. euro, fata de 4 mil. euro estimate initial.

„Speram sa realizam cele doua obiective, in care vom investi circa 4 mil. euro”, a explicat presedintele Agricola Bacau.

Agricola Bacau estimeaza pentru 2009 o cifra de afaceri de 253 mil. lei (circa 60 mil. euro), dupa ce anul trecut, compania a inregistrat afaceri in valoare de aproape 270 mil. lei (73,4 mil. euro).

Grigore Horoi a declarat recent pentru NewsIn ca din cauza crizei economice, Agricola Bacau va ingheta salariile angajatilor pe termen nelimitat si va disponibiliza, pana la sfarsitul lunii martie, circa 200 de angajati.

Agricola Bacau detine o cota de 16% din productia de carne de pasare realizata de unitatile specializate din Romania, respectiv o cota de piata de 10%. Sub marca Agricola Bacau se comercializeaza 100 tone de carne si produse din carne si peste 300.000 de oua in fiecare zi.

Reteaua de magazine Agricola Bacau este formata din 29 de unitati, situate in Bucuresti, Buzau, Galati, Iasi, Piatra Neamt, Botosani, Comanesti, Moinesti, Tg. Ocna, Onesti, Slanic Moldova si Bacau.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Wendy’s a investit 8 mil. euro în primul an din România și anunță un plan de expansiune de peste 200 mil. dolari în următorul deceniu
Wendy’s a investit 8 mil. euro în primul an din România și anunță un plan de expansiune de peste ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare