- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Febra scumpirilor: Benzina a trecut pentru prima data pragul de 6 lei

08 Apr, 12:11 • razvan.codorean
Benzina s-a scumpit astazi, in premiera, peste nivelul de 6 lei/litru. Petrom a majorat pretul carburantilor cu 9 bani. Expertii estimeaza ca preturile vor depasi 7 lei pe litru pana la vara.
Febra scumpirilor: Benzina a trecut pentru prima data pragul de 6 lei

Cea mai ieftina benzina, Premium fara plumb 95, a ajuns sa coste 5,21 lei, iar cel mai scump sortiment, OMV Carrera 100, se vinde de astazi la 6,01 lei.

Pretul benzinei Top Premium fara plumb 99+ este de 5,59 lei/litru, in timp ce sortimentul de benzina OMV Carrera 95 costa 5,35 lei.

Litrul de motorina Top Nordic Diesel costa 5,38 lei, iar OMV Alpin Diesel 5,72 lei.

Motorina OMV Sprint Diesel costa 5,40 lei/litru, in timp ce litrul de motorina Euro Diesel 5 este 5,24 lei.

La pompa, preturile pot sa varieze cu 5% fata de cotatiile de referinta.

Potrivit companiei, majorarea preturilor vine pe fondul cresterii cotatiei internationale a petrolului. Expertii spun ca este de asteptat ca si celelalte companii din piata sa anunte scumpiri in zilele urmatoare.

La cateva ore dupa ce OMV Petrom a anuntat noile tarife si Rompetrol Downstream a majorat pretul benzinei si motorinei cu 9 bani pe litru.

Astfel, benzinele Efix 95 si Alto 101 costa 5,35 lei pe litru, respectiv 6,02 lei pe litru. Totodata, noile preturi ale sortimentelor de motorina Efix si Alto 55 sunt 5,41 lei litru si 5,72 lei pe litru.

Preturile carburantilor vanduti in statiile Rompetrol pot varia cu +/- 5% fata de cele medii.

De asemenea, Lukoil Romania a scumpit cu pana la 6 bani pe litru pretul carburantilor.

Pretul benzinei Ecto a crescut de la 5,69 lei la 5,75 lei pe litru, iar cel al motorinei Ecto Super Diesel a fost majorat de la 5,59 lei la 5,65 lei pe litru, potrivit datelor publicate pe pagina de Internet a Lukoil Romania.

Sortimentele Euroluk 95 si Euro L Diesel au fost scumpite cu 5 bani, la 5,26 lei si 5,33 lei pe litru.

Benzina, la 7 lei pana la vara?

Potrivit specialistilor, nu este exclus ca pretul carburantilor sa treaca de 7 lei pe litru pana la vara.

„Vor creste preturile, fara nicio problema. Cand am zis ca vom ajunge la 7 lei pana la finele anului, am fost privit cu scepticism”, a declarat Ion Tache, presedintele Asociatiei Benzinarilor Particulari.

„In conditiile in care statul are mare nevoie de bani, iar benzinarii nu sunt dispusi sa suporte din propriul buzunar fluctuatiile din piata, majorarile de preturi sunt inevitabile”, a mai spus Tache, pentru DailyBusiness.ro.

Potrivit reprezentantului Lukoil in Romania, Constantin Tampiza, daca barilul de petrol va trece de nivelul de 150 de dolari, pretul carburantilor va creste cu 30%.

In prezent, petrolul brent se tranzactioneaza la 123,65 dolari, cel mai ridicat nivel din 4 august 2008. Si petrolul brut, cotat la New York, s-a scumpit la 111,39 dolari pe baril, cea mai mare cotatie din 22 septembrie 2008.

Expertii straini, inclusiv cei ai Fondului Monetar International (FMI), estimeaza ca preturile vor continua sa creasca pe fondul ingrijorarile investitorilor privind stocurile, ca umare a razboiului din Libia.

Ce ar insemna aceasta situatie pentru Romania? Analistii de la Bloomberg au spus-o destul de clar: cresterea pretului petrolului din cauza instabilitatii din Africa de Nord si Orientul Mijlociu ar putea submina revenirea economiilor din Europa de Est, din cauza ca industria din tarile fost-comuniste este mai putin eficienta energetic decat cea din vest. Cu alte cuvinte, iesirea din recesiune a Romaniei va fi amanata.

„La peste 147 de dolari erau scenarii ca la pompa pretul ar putea ajunge la peste 7 lei, 8 lei litru de benzina, din pacate este posibil”, a declarat omul de afaceri Dinu Patriciu.

„Va fi o catastrofa daca nu vom reusi sa luam masurile economice de redresare care sa ne permita sa platim acest pret. Acest pret este format din taxe si impozite. Astazi, statul nu ar avea altceva de facut decat sa micsoreze atat accizele, cat si TVA-ul”, a mai spus Patriciu.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt consecințele
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt ...
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim cele mai bune oferte
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim ...
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și mâncare în 2025
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și ...
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii regenerabili vor fi acceptați
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii ...
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat
Biletele de tren se scumpesc de mâine. Intră în vigoare noul Mers al Trenurilor 2025–2026
Biletele de tren se scumpesc de mâine. Intră în vigoare noul Mers al Trenurilor 2025–2026
RCA obligatoriu pentru biciclete și trotinete electrice. Amenzi de până la 2.000 de lei de la 13 decembrie
RCA obligatoriu pentru biciclete și trotinete electrice. Amenzi de până la 2.000 de lei de la 13 decembrie
Alarmă în Mureș. Patru gospodării afectate de incendii în Mureș, pagube materiale, nicio victimă
Alarmă în Mureș. Patru gospodării afectate de incendii în Mureș, pagube materiale, nicio victimă
Emisarul SUA se întâlnește cu Zelenski și lideri europeni pentru un posibil acord de pace
Emisarul SUA se întâlnește cu Zelenski și lideri europeni pentru un posibil acord de pace
ANM avertizează cod galben de ceață în 10 județe. Vizibilitate extrem de redusă și trafic îngreunat
ANM avertizează cod galben de ceață în 10 județe. Vizibilitate extrem de redusă și trafic îngreunat
Criză sanitară la Spitalul de Copii din Iași. Apă contaminată, internări suspendate și măsuri de urgență, anunță Rogobete
Criză sanitară la Spitalul de Copii din Iași. Apă contaminată, internări suspendate și măsuri ...
Franța pregătește interzicerea TikTok, Instagram și Facebook pentru minori. Modelul australian se extinde în Europa
Franța pregătește interzicerea TikTok, Instagram și Facebook pentru minori. Modelul australian se ...
Kaufland dublează valoarea tichetelor SGR în decembrie pentru a încuraja reciclarea
Kaufland dublează valoarea tichetelor SGR în decembrie pentru a încuraja reciclarea
Justiția rusă îi condamnă în lipsă pe procurorul-șef și alți judecători ai Curții Penale Internaționale (CPI)
Justiția rusă îi condamnă în lipsă pe procurorul-șef și alți judecători ai Curții Penale Internaționale ...
Cancelarul german Friedrich Merz îl va primi luni, la Berlin, pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski
Cancelarul german Friedrich Merz îl va primi luni, la Berlin, pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski