- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Petrom a finalizat constructia depozitului de carburanti de la Brazi, investitie de 29 mil. euro

09 Nov, 11:47 • Redactia DailyBusiness
Petrom a finalizarea constructiei depozitului de carburanti de la Brazi, in cadrul platformei industriale a rafinariei Petrobrazi, valoarea totala a investitiei ridicandu-se la 29 milioane de euro, se arata intr-un comunicat publicat pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB).
Petrom a finalizat constructia depozitului de carburanti de la Brazi, investitie de 29 mil. euro

Cu o capacitate totala (inclusiv aditivi) de 8.120 metri cubi, depozitul de la Brazi va asigura aprovizionarea zonei centrale si de est a Romaniei, respectiv judetele Dambovita, Prahova, Buzau, Vrancea, Galati, Ialomita si Braila.

„Cu doua depozite nou construite, respectiv Brazi si Jilava (2009), ne-am atins obiectivul nostru pentru 2010 in ceea ce priveste modernizarea infrastructurii de depozite de carburanti”, a declarat Neil Anthony Morgan, membru al Directoratului Petrom, responsabil cu activitatea de Rafinare.

Produsele petroliere livrate la depozitul Brazi sunt stocate in rezervoare supraterane, prevazute cu sisteme automate de masurare a volumului si temperaturii, sistem automat de protectie pentru supra-alimentare si sistem fix de stingere a incendiilor. Acestea au pereti dubli din otel si sunt conectate la un sistem automat de detectie a scurgerilor sau a fisurilor.

Incarcarea produselor in autocisterne este complet automatizata si controlata de catre Sistemul de Automatizare al terminalului. Rampa de incarcare a autocisternelor de la depozitul Brazi are patru peroane (insule) de incarcare, trei pentru benzina si motorina si una pentru combustibil tip Jet A-1.

Depozitul este prevazut cu o unitate de recuperare a vaporilor pentru emisia controlata a hidrocarburilor, sistem de colectare a apei uzate, sistem de protectie impotriva incendiilor prevazut cu dispozitive automate de alarmare si avertizare in caz de incendiu, sistem automat de control si administrare a procesului tehnologic si al intregii activitatii din depozit.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...