- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Videanu: Vom analiza \”cu interes\” invitatia de a participa la South Stream

19 Feb, 12:16 • Redactia DailyBusiness
Adriean Videanu (foto), ministrul Economiei, a declarat ca Gazprom a invitat oficial Romania in proiectul gazoductului South Stream si a propus autoritatilor romane sa colaboreze cu Romgaz Medias in domeniul explorarii si dezvoltarii de zacaminte de gaze in afara, invitatie care va fi analizata "cu interes".
Videanu: Vom analiza \cu interes\ invitatia de a participa la South Stream

„Vicepresedintele Gazprom Alexandr Medvedev mi-a inmanat invitatia sa participam la South Stream, pe care au dat-o si Transgaz”, a declarat, vineri, Adriean Videanu, intr-o conferinta de presa, potrivit Mediafax.

„Vom analiza cu interes aceasta initiativa. Romania va analiza cu interes orice initiativa care contribuie la securitatea energetica a Rominiei si a UE. Suntem preocupati de initiativele care pot avea un impact pozitiv in plan regional. Am pus la dispozitia Gazprom toate datele solicititate, astfel incat partea rusa sa-si poata finaliza studiile”, a mai spus ministrul.

Gazoductul South Stream este dezvoltat de Gazprom impreuna cu compania italiana Eni si este considerat un concurent al Nabucco, sustinut de UE ca alternativa la livrarile de gaze rusesti.

„Legat de South Stream, partea rusa a manifestat disponibilitatea de a discuta, stiind ca Nabucco este prioritatea noastra. Ne-au asigurat ca South Stream nu este sub nicio forma concurent al Nabucco, ci complementar. In luna martie va veni o delegatie de tehnicieni ai Gazprom la Bucuresti, sa definitivam discutiile. Asta creeaza premisele unei colaborari de lunga durata”, a continuat Videanu.

De asemenea, Gazprom este interesat sa colaboreze cu Romgaz in zona explorarii de zacaminte de gaze in afara tarii, inclusiv in Rusia.

„Unul dintre subiectele discutate a fost colaborarea Gazprom cu Romgaz in explorarea de zacaminte de gaze in afara granitelor Romaniei, raspunsul fiind pozitiv”, a spus ministrul Economiei.

De asemenea, delegatia Gazprom, care a avut marti, la Bucuresti o intalnire cu Videanu, a abordat si problemele privind importul direct de gaze rusesti, precum si constructia unor depozite de gaze pe teritoriul Romaniei.

„La solicitarea de a importa direct gaze din Rusia, au fost disponibili sa incepem negocierile, dupa ce expira acordurile cu Imex Oil si WIEE, in 2012, sa avem o relatie directa, atat ca pret, cat si ca volume”, a adaugat sursa citata.

Un alt subiect al discutiilor a fost colaborarea celor doua companii in constructia de depozite subterane de imnagazinare a gazelor in Romania, cu o potentiala capacitate totala de 2-6 miliarde metri cubi.

„De exemplu, depozitul de la Margineni ar putea avea intre 200 milioane si doua miliarde metri cubi. Avem 9-10 zacaminte depletate pe care le evaluam, iar pana la inceputul lunii martie sper sa avem toate datele care sa faca obiectul unei decizii in vedrea demararii colabarii intre Romgaz si Gazprom. Cumulat, depozitele pe care am putea sa le construim au o capacitate intre 2-6 miliarde metri cubi”, a afirmat Videanu.

Totodata, partea romana a insistat pe colaborarea cu Gazprom in investitii in productia de energie pe gaze, raspunsul partii ruse fiind unul pozitiv. Un alt subiect de discutie a fost inceperea, in luna martie, a tratativelor pentru un nou acord de tranzit al gazelor spre regiunea Balcanica, avand in vedere ca in 2011 expira unul dintre contracte.

„Toate discutiile sunt in progres, legat de obiectivele comune pe care ni le-am stabilit cu Gazprom. Este o relatie de incredere”, a mai spus ministrul Economiei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...