- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BCR a co-finantat proiecte de 460 mil. lei in cadrul Programului Fermierul

01 Oct, 11:33 • Redactia DailyBusiness
Banca Comerciala Romana (BCR) a co-finantat, pana in prezent, in cadrul Programului Fermierul, peste 690 de proiecte in valoare totala de circa 460 milioane lei (circa 110 mil. euro), a anuntat joi banca.
BCR a co-finantat proiecte de 460 mil. lei in cadrul Programului Fermierul

BCR participa, incepand cu anul 2005, la implementarea Programului Fermierul – fondul pentru creditarea investitiilor in agricultura, program lansat de catre Guvernul Romaniei, destinat co-finantarii proiectelor agricole eligibile la finantare din fonduri europene prin Programul SAPARD, Programul National de Dezvoltare Rurala si respectiv Programul Operational de Pescuit, precum si finantarii proiectelor de investitii directe ale fermierilor.

BCR a semnat, in aceasta vara, un protocol de colaborare cu Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (APDRP), pe baza caruia banca a inceput sa acorde imprumuturi din Fondul pentru creditarea investitiilor in agricultura, pus la dispozitia bancii de catre Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale (MAPDR), in cadrul Programului Fermierul.

Din suma de circa 178 milioane lei (circa 42,4 mil. euro) alocata BCR de catre MAPDR, aproximativ 170 milioane lei (40,5 mil. euro) vor fi utilizate pentru co-finantarea proiectelor de investitii eligibile din cadrul Programului National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2007 – 2013 (inclusiv a proiectelor declarate eligibile pentru masura 121 din cadrul PNDR, dar care nu au fost selectate pentru finantare in sesiunea noiembrie-decembrie 2008 din lipsa de fonduri), se arata in comunicat.

De asemenea, peste 8 milioane lei (aproape 2 mil. euro) vor fi destinate co-finantarii proiectelor de investitii eligibile in cadrul Programului Operational de Pescuit (POP).

Pentru creditele acordate de catre BCR din Fondul pentru creditarea investitiilor in agricultura, banca percepe o dobanda curenta de 4% pe an si o rata a costurilor specifice de 1,5% pe an, fixe pe toata perioada de creditare. Creditele sunt acordate pe o perioada maxima de 10 ani, cu o perioada de gratie de pana la 5 ani si fara a solicita aport propriu din partea beneficiarului.

BCR este cea mai mare banca din Romania in functie de active, gestionand 68,5 miliarde lei (16,29 miliarde euro) la finele primului semestru.

Institutia este controlata in proportie de 69,3% de grupul austriac Erste.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Guvernul pregătește o nouă „Ordonanță trenuleț”, care să limiteze cheltuielile publice
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție de 83 de miliarde de dolari
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție ...
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va fi considerat contrabandist
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va ...
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile vor să repopuleze zone intrate în declin demografic
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile ...
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ei în asigurarea securității în Europa
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ...
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – N.H. Movila Vulpii
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – ...
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex și Tarom
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex ...
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul săptămânii viitoare
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul ...
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, AUR şi neafiliaţi. Printre semnatari, şi Victor Ponta
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...