- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Economia Rusiei a scazut cu 7,9% anul trecut

01 Feb, 12:34 • Redactia DailyBusiness
Economia Rusiei s-a diminuat cu 7,9% anul trecut, dupa o crestere de 5,6% in 2008, potrivit datelor provizorii ale agentiei ruse de statistica Rosstat.
Economia Rusiei a scazut cu 7,9% anul trecut

Andrei Klepatch, ministrul adjunct al Dezvoltarii Economice, a indicat in decembrie ca mizeaza pentru 2009 pe o scadere economica de 8,5%. La randul sau, Vladimir Putin, premierul Rusiei, a estimat o diminuare a produsului intern brut cuprinsa intre 8,5% si 8,7%, relateaza Mediafax.

Sectorul cel mai afectat de criza economica a fost cel al constructiilor, unde activitatea s-a diminuat cu 16,4%, urmat de industria hoteliera (-15,4%) si cea prelucratoare (-13,9%), potrivit Rosstat.

Rusia a fost afectata sever de criza economica si financiara mondiala, in special din cauza scaderii preturilor hidrocarburilor, principalele produse destinate exportului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministere-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul lunii iulie
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul ...
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, pe agenda reuniunii E3
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, ...