- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Franks: Creditarea isi va reveni in acest an, dar sistemul va ramane sub presiune

27 Jan, 11:14 • Redactia DailyBusiness
Creditarea va incepe sa isi revina in acest an, dar sistemul financiar va ramane in continuare sub presiune, a declarat, miercuri, Jeffrey Franks, seful misiunii FMI de evaluare a acordului stand-by.
Franks: Creditarea isi va reveni in acest an, dar sistemul va ramane sub presiune

El a apreciat ca sistemul bancar a facut fata cu bine presiunilor crizei financiare, in ciuda cresterii creditelor neperformante, care au determinat o majorare a provizioanelor si in unele cazuri a capitalurilor, potrivit Mediafax.

Franks s-a aratat foarte multumit de colaborarea cu departamentul de supraveghere de la banca centrala, pe care l-a definit ca fiind „foarte vigilent”.

Seful misiunii FMI a mai punctat ca prin reducerea deficitului bugetar va fi creat mai mult spatiu pentru creditarea mediului privat.

Deficitul bugetar ar urma sa scada de la 7,3% din PIB in 2009 la 5,9% in acest an.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul lunii iulie
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul ...