- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Oficial o ducem prost si in 2010. Dar din spatele cifrelor incep sa apara romanii care au invins criza

05 Feb, 00:01 • gecad.net
Puterea de cumparare a romanilor va continua sa scada si in 2010, dar spre deosebire de 2009, cand majoritatea sectoarelor economice au dus-o prost, anul acesta vom vedea si romani fericiti, cum ar fi cei din industie si cei care fac produse pentru export, segmente care, dupa toate aparentele, au reusit sa invinga criza.
Oficial o ducem prost si in 2010. Dar din spatele cifrelor incep sa apara romanii care au invins criza

Datele statistice publicate saptamana aceasta arata ca salariul mediu nominal net a scazut cu 0,8% in decembrie 2009 fata de decembrie 2008. Diminuarea se suprapune peste o crestere a preturilor ce a sarit peste tinta impusa de Banca Nationala a Romaniei (BNR), atingand 4,7% pe an, in decembrie. Astfel, puterea de cumparare a romanilor a scazut cu 5% anul trecut.

Ce se va intampla in acest an? BNR are o tinta de inflatie de 3,5%, cu o marja de plus minus 1% (aceeasi ca in 2009). Majoritatea analistilor cred ca banca centrala se va apropia anul acesta foarte tare de tinta, anticipand un nivel intre 4 si 4,6%.

Insa analistii cred ca evolutia salariilor va fi aproape la fel de proasta ca in 2009. Astfel, Raiffeisen estimeaza ca salariile ar putea cunoaste o crestere nominala de circa 4% pe intreaga economie, ceea ce inseamna ca veniturile vor reusi cu greu sa se mentina in linia cresterii preturilor. Aceasta, daca se confirma cele mai optimiste prognoze.

Ce ne spun datele? Ca 2010 va fi un an aproape la fel de prost pentru romanul de rand. O rata a inflatiei in jur de 4,5%, coroborata cu o crestere a salariului mediu nominal net de 4%, va genera o crestere nesemnificativa a puterii de cumparare, de jumatate de procent. Asadar, in 2010 se va mentine o diferenta negativa de 5-6% in raport cu 2008.

Comparativ cu Romania, de exemplu, cei din zona euro au dus-o mult mai bine in criza, inflatia urcand cu mai putin de 1% si salariile reusind sa se mentina pe linia de plutire.
[quote=Ionut Dumitru, analist la Raiffeisen Bank]Angajatii din industrie vor cunoaste in mod sigur o evolutie mai buna a salariilor in 2010[/quote]
Care sunt motivele acestei deteriorari a traiului romanilor? Daca ne uitam la structura inflatiei pe anul trecut, vedem ca un motiv este faptul ca Romania se afla in plin proces de convergenta la piata europeana. Asta inseamna ca am avut si vom avea in continuare cresteri de accize, care cantaresc greu in inflatie.

Al doilea motiv ar fi ca suntem o piata atipica, in care cererea scazuta manifestata pe fondul crizei nu a determinat scaderea preturilor, cum ar fi fost normal.

Evolutia a avut cel putin doua cauze. Pe de o parte, unele persoane fizice au fost sprijinite de stat cu subventii la utilitati, ceea ce a ajutat la mentinerea consumului.

Pe de alta parte, companiile, desi se spune ca s-au ajustat in criza, n-au reusit sa-si negocieze din timp preturile cu furnizorii, asa incat sa poata scadea la randul lor preturile la produsele oferite romanilor.

Chiar daca priviti in ansamblu, romanii o vor duce prost, vestea buna a lui 2010 este ca unii incep sa scoata capul la suprafata.

Analistii cred ca nu toate domeniile vor avea aceeasi evolutie a salariilor in 2010. Specialistii de la Raiffeisen Bank, de exemplu, estimeaza o crestere dubla a salariilor in industrie fata de media pietei, deci de 8-9%, (fata de doar 5-6% in dec. 2009 fata de dec.2008), industria, in special cea producatoare, fiind un sector unde reformele impuse de criza au fost aplicate cu succes.

La randul sau, Alexandru Chidesciuc de la ING Bank Romania considera ca vor exista multe domenii, in special cele in care se realizeaza produse pentru export, unde vor mai aparea cresteri peste media pietei.

Riscurile care pot conduce la adancirea inflatiei in 2010

Analistii ING, unii dintre cei mai pesimisti de pe piata locala, considera ca BNR va rata tinta de inflatie si in 2010. Iata care ar fi cauzele.

Preturile fructelor si legumelor ar putea sa creasca in raport cu anul trecut, cand productia agricola a fost cat se poate de buna.

Schimbarea cursului de referinta pentru calculul pretului la medicamente, de la 4% la 4,25%, va aduce o crestere a preturilor la medicamente de 7%.

Preturile la tutun au crescut cu circa 9,5% in ianuarie, pe fondul maririi acizelor.

De asemenea, preturile la petrol sunt asteptate sa urce.

Tarifele la gaze, practicate in Romania, se afla la un nivel mult scazut fata de cel din Uniunea Europeana. O aliniere a acestor preturi la media Uniunii, in 2010, ar avea un impact dur asupra inflatiei.

Preturile la carne ar putea creste de asemenea, ca urmare a anularii in 2010 a subventiilor acordate fermierilor.

Exista si un factor care ar putea scadea inflatia: cererea scazuta. Dar, remarca analistii ING Bank Romania, sunt sanse slabe ca acest fenomen sa impinga inflatia in jos, in conditiile in care n-a facut-o in 2009.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului