- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Kaspersky Lab: Computerele din intreaga lume, vizate de peste jumatate de miliard de atacuri in T2

26 Aug, 15:34 • Redactia DailyBusiness
Compania de securitate informatica Kaspersky Lab a inregistrat aproximativ 540 de milioane de incercari de infectare a computerelor din intreaga lume, cele mai multe tentative provenind din China (17,09% din totalul tentativelor), Rusia (11,36%) si India (9,3%).
Kaspersky Lab: Computerele din intreaga lume, vizate de peste jumatate de miliard de atacuri in T2

Statele Unite ale Americii (5,96%) si Vietnam (5,44%) ocupa locurile patru, respectiv cinci in topul tarilor de unde sunt lansate cele mai multe atacuri malware.

Una dintre cele mai des folosite metode de infectare a computerelor este exploatarea vulnerabilitatilor software. Hackerii utilizeaza coduri malware special create pentru fiecare tip de vulnerabilitate- exploit-uri – care le faciliteaza accesul in computerele-victima. Aproximativ 8,5 milioane de astfel de exploit-uri au fost detectate in al doilea trimestru al anului, majoritatea avand ca tinta vulnerabilitati din Adobe Reader. In total, peste 33 de milioane de aplicatii vulnerabile au fost identificate pe calculatoarele utilizatorilor in aceasta perioada.

Un alt aspect deloc de neglijat este legat de faptul ca retelele sociale sunt din ce in ce mai des folosite pentru a lansa diferite categorii de atacuri. Cele mai noi tipuri de „scam” sunt atacurile de tip „likejacking” pe Facebook.

O alta „inovatie” a infractorilor cibernetici in trimestrul doi al anului a fost posibilitatea de a crea si administra botnet-uri prin intermediul conturilor de Twitter. Hackerii puteau publica comenzi botnet sub forma de text direct pe pagina unui anumit cont. Administratorii retelei Twitter au descoperit insa problema la timp si au blocat toate conturile folosite de infractorii cibernetici.

Cele mai utilizate instrumente malware folosite in trimestrul al doilea au fost caii troieni: Troian (48,2%), Troian Downloader (15,2%) si Exploit (11%).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Peste 1.000 de observații la legea salarizării unitare: Guvernul promite corecții și invocă limitele bugetare
Peste 1.000 de observații la legea salarizării unitare: Guvernul promite corecții și invocă limitele ...
Ucraina trimite experți antidrone în România și statele baltice, pe fondul amenințărilor aeriene din regiune
Ucraina trimite experți antidrone în România și statele baltice, pe fondul amenințărilor aeriene ...
Lia Olguța Vasilescu critică noua lege a salarizării. Primăria Craiova ar plăti cu peste 2 milioane de euro în plus pentru salarii
Lia Olguța Vasilescu critică noua lege a salarizării. Primăria Craiova ar plăti cu peste 2 milioane ...
Atac masiv cu drone asupra Sankt Petersburg: Rusia invocă „autoapărarea”, Ucraina vorbește despre „presiune strategică”
Atac masiv cu drone asupra Sankt Petersburg: Rusia invocă „autoapărarea”, Ucraina vorbește despre ...
România cere întărirea apărării antiaeriene după incidentul cu drona din Galați
România cere întărirea apărării antiaeriene după incidentul cu drona din Galați
Guvernul Bolojan rămâne în funcție fără termen limită clar
Guvernul Bolojan rămâne în funcție fără termen limită clar
Ilie Bolojan, discuție cu Manfred Weber despre viitorul României: Reforme, responsabilitate și direcție pro-europeană
Ilie Bolojan, discuție cu Manfred Weber despre viitorul României: Reforme, responsabilitate și direcție ...
Comisia Europeană: Nu sunt necesare măsuri suplimentare împotriva României în procedura de deficit excesiv
Comisia Europeană: Nu sunt necesare măsuri suplimentare împotriva României în procedura de deficit ...
Sameday Curier a depășit 1,6 mld. lei venituri în 2025 și a livrat peste 135 de milioane de colete
Sameday Curier a depășit 1,6 mld. lei venituri în 2025 și a livrat peste 135 de milioane de colete
Guvernul pregătește reguli mai dure pentru balastiere și iazuri piscicole. Amenzi uriașe, confiscări și pedepse cu închisoarea
Guvernul pregătește reguli mai dure pentru balastiere și iazuri piscicole. Amenzi uriașe, confiscări ...
DS Smith a deschis un centru interactiv de reciclare în Ilfov
DS Smith a deschis un centru interactiv de reciclare în Ilfov
Scandal la vârful Armatei: Șeful Statului Major, pus sub acuzare de DNA, stârnește reacții politice dure
Scandal la vârful Armatei: Șeful Statului Major, pus sub acuzare de DNA, stârnește reacții politice ...
Autostrada A3 Chiribiș–Biharia depășește 50% execuție. Constructorul pregătește asfaltări de 3.000 de tone pe zi
Autostrada A3 Chiribiș–Biharia depășește 50% execuție. Constructorul pregătește asfaltări de ...
Dronele ucrainene au lovit Sankt Petersburgul înaintea deschiderii unui forum economic important pentru Putin
Dronele ucrainene au lovit Sankt Petersburgul înaintea deschiderii unui forum economic important pentru ...
Angajații AJFP Olt protestează și miercuri, în contextul nemulțumirilor legate de noua lege a salarizării
Angajații AJFP Olt protestează și miercuri, în contextul nemulțumirilor legate de noua lege a salarizării
Surse: Nicuşor Dan ține noi consultări informale cu liderii fostei coaliţii, înainte de nominalizarea premierului
Surse: Nicuşor Dan ține noi consultări informale cu liderii fostei coaliţii, înainte de nominalizarea ...
Mark Rutte, șeful NATO, a sosit la Kiev la o zi după atacul masiv al Rusiei
Mark Rutte, șeful NATO, a sosit la Kiev la o zi după atacul masiv al Rusiei
Sindicaliștii SANITAS protestează în București împotriva noii legi a salarizării
Sindicaliștii SANITAS protestează în București împotriva noii legi a salarizării