- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Dezvoltatorul mall-ului AFI Cotroceni, inglodat in datorii de 2 mld. $

16 Dec, 13:14 • Redactia DailyBusiness
Lev Leviev (foto), miliardarul israelian care detine Africa-Israel Investments, dezvoltatorul mall-ului AFI Cotroceni, se afla in discutii cu creditorii sai pentru a evita procedura falimentului, dupa ce datoriile companiei au ajuns la 2 mld. $.
Dezvoltatorul mall-ului AFI Cotroceni, inglodat in datorii de 2 mld. $

„Cea mai mare greseala a noastra au fost investitiile in Statele Unite”, a declarat Leviev, citat de Bloomberg.

In urma cu doi ani, el ocupa primul loc in ierarhia celor mai bogati israelieni, realizata de ziarul TheMaker.

Lev Leviev s-a aflat printre cei cativa israelieni care au investit in real-estate, in New York, in timpul boom-ului din 2007. Atunci, compania a achizitionat cladiri in valoare de 725 milioane de dolari.

Africa-Israel Investments (AFI) a inregistrat pierderi in ultimele cinci trimestre. Anul acesta, Leviev a mai investit 200 milioane de dolari din propriul buzunar in compania Yehud, subsidiara din Israel a AFI.

Leviev, in varsta de 53 de ani, s-a nascut in Uzbekistan si a emigrat in Israel in 1971. Dupa ce si-a facut un nume in lumea diamantelor prin deschiderea unei fabrici proprii, omul de afaceri a inceput sa investeasca in imobiliare in 1996, cand a cumparat compania Africa Israel.

„A devenit incet-incet foarte increzator in fortele sale, pentru ca tot ce a atins s-a transformat intr-un succes si tot ceea ce a facut era binecuvantarea lui Dumnezeu”, declara Avi Nota, directorul executiv pana in 2007 al diviziei Africa-Israel care dezvolta proiecte imobiliare in Europa Centrala si de Est.

Cititi mai multe despre povestea miliardarului Lev Leviev.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...