- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Sonae Sierra: Venituri de 3 mil. euro din chirii, anul trecut in Romania

28 May, 10:21 • Redactia DailyBusiness
Dezvoltatorul imobiliar Sonae Sierra a inregistrat venituri din chirii de 3 milioane de euro anul trecut in Romania, costurile de exploatare pe piata locala fiind de 2,4 mil. euro, au anuntat reprezentantii companiei.
Sonae Sierra: Venituri de 3 mil. euro din chirii, anul trecut in Romania

Sonae Sierra are in portofoliu un singur centru comercial finalizat, River Plaza din Ramnicu Valcea, cu o suprafata de aproape 12.000 metri patrati inchiriabili. Celelalte proiecte ale companiei, amplasate in Ploiesti, Craiova si Bucuresti, sunt blocate.

Mall-ul River Plaza, cumparat de Sonae Sierra in 2007, a atras 5 milioane de vizitatori in 2008.

Compania a mai anuntat rezultatele strategiei sale de CSR (campanii de responsabilizare sociala) pe piata locala in 2008. Sonae Sierra a inregistrat o cota de reciclare de 17% in mall-ul River Plaza si de 57% in cadrul biroului din Capitala.

In decursul anului trecut, in centrele sale comerciale din Romania, compania a reusit sa diminueze consumul de apa la 3,4 litri pe vizitator. In plus, in River Plaza din Ramnicu Valcea, a implementat masuri speciale de evaluare a consumului de energie. Acestea includ atat recomandari de optimizare a instalatiilor de racire, cat si de inlocuire a becurilor cu surse eficiente de energie alternativa.

De asemenea, Sonae Sierra a investit 196 euro pe angajat in training-uri de personal si dezvoltare profesionala. In Romania, dezvoltatorul are 37 de angajati.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...