- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Suprafata spatiilor de birouri inchiriate in Bucuresti a scazut cu 57% in 2009

03 Feb, 10:52 • Redactia DailyBusiness
Anul 2009 a adus pe piata birourilor din Bucuresti o scadere cu 57% a suprafetei inchiriate comparativ cu 2008, iar pentru anul in curs nu sunt premise pentru o evolutie semnificativa, potrivit BNP Paribas Real Estate.
Suprafata spatiilor de birouri inchiriate in Bucuresti a scazut cu 57% in 2009

In trimestrul al patrulea din 2009 suprafata de birouri ocupata a fost a doua ca volum comparativ cu celelalte trimestre, insa suprafata totala inchiriata in ultimele trei luni ale anului a reprezentat doar aproximativ 50% din spatiul ocupat in trimestrul patru din 2008.

Piata spatiilor de birouri din Bucuresti nu va cunoaste o evolutie semnificativ diferita fata de cea inregistrata in 2009. In termeni generali cererea va ramane la acelasi nivel comparativ cu 2009, fiind necesara in continuare crearea si dezvoltarea sa, cu accent pe chiriasii care ocupa spatii de birouri in cladiri cu standarde tehnice mai scazute sau cu termeni contractuali nefavorabili.

Activitatea de dezvoltare se va diminua in 2010, suprafata propusa spre finalizare reprezentand aproximativ 60% din suprafata finalizata in 2009. Insa suprafata spatiilor disponibile la finalizare va ramane in continuare generoasa pentru chiriasii care sunt in cautarea unor oportunitati pentru relocare.

In conditiile unui reviriment al economiilor vest-europene, a doua parte a anului 2010 ar putea sa aiba ca rezultat cresterea numarului de solicitari din partea companiilor care vor sa intre pe piata interna sau in special din partea celor care doresc sa isi extinda spatiile ocupate dupa ce initial au optat pentru un spatiu de birouri restrans sau pe o perioada limitata de timp.

Chiar si in conditiile unei cresteri economice, raspunsul segmentului de birouri se va simti dupa o perioada de cateva luni, perioada prelungita si de negocierile care se vor purta pentru incheierea contractelor de inchiriere.

Inchirierea de birouri din Europa s-a dezghetat in trimestrul 4

Activitatea de inchiriere a spatiilor de birouri s-a reluat pe aproape toate pietele europene in trimestrul al patrulea din 2009, atingand niveluri asemanatoare celor intalnite in trimestrul trei din 2008.

In cele 25 de orase europene monitorizate suprafata totala ocupata a fost de 2,6 milioane mp in ultimul trimestru din 2009, in crestere cu 36% fata de trimestrul al treilea, dar mentinandu-se la un nivel stabil comparativ cu trimestrul patru din 2008. Spatiile ocupate au depasit din nou 2 milioane mp, insa nu au ajuns inca la nivelul inregistrat in 2007.

La nivelul intregului an 2009, suprafata inchiriata a fost cu 25% mai scazuta comparativ cu 2008 si cu 38% mai mica fata de punctul maxim al ciclului, atins in 2007.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...