- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Turism

De ce scade atractivitatea Romaniei in fata turistilor straini

17 Oct, 15:06 • adrian.mihaltianu
Happy Tour, liderul agentiilor de turism din Romania, subliniaza faptul ca Romania trebuie sa faca eforturi pentru a creste nivelul de educatie al prestatorilor din sfera serviciilor, calitatea si integrarea serviciilor turistice.
De ce scade atractivitatea Romaniei in fata turistilor straini

Conform unui sondaj propriu, 60% dintre clientii straini ai companiei considera ca personalul hotelier detine un nivel de educatie care nu raspunde asteptarilor.

De asemenea, sondajul indica faptul ca turistii straini asteapta mai multe optiuni de petrecere a timpului atunci cand viziteaza diverse regiuni din tara. Ron Kaufman, autoritatea mondiala in Servicii Superioare, apreciaza faptul ca aeroportul Changi din Singapore poate fi exemplul perfect al serviciilor superioare si integrate in turism, intregul personal al diverselor companii si entitati independente care isi desfasoara activitatea in aeroport fiind instruit sa ofere asistenta turistilor.

„Romania are un impact pozitiv asupra turistilor straini care ii descopera atractiile ca pe adevarate comori ascunse. Insa Romania trebuie  sa faca aceste active turistice mai accesibile in ceea ce priveste informarea, promovare, solutiile de transport, serviciile si dotarile pentru categorii extinse de turisti si sa indrume prin educatie jucatorii din turism spre o politica umanista orientata catre client. Toate acestea trebuie dezvoltate si integrate”, a declarat Javier Garcia del Valle, vicepresedinte executiv si CEO Happy Tour Group.

„Romania poate concura cu alte tari in ceea ce priveste preturile si atractiile, dar calitatea serviciilor face diferenta. [b]Turismul nu inseamna doar sa vizitezi locuri interesante[/b], ci si sa fii servit conform standardelor pentru care ai platit”, a adaugat el.

Ron Kaufman care va sustine „Service Leadership Workshop” la Bucuresti, in data de 31 octombrie, a precizat ca Aeroportul Changi din Singapore, numarul 1 in lume dupa numeroase criterii, este expresia unei viziuni nationale din anii 70 de a transforma Singapore dintr-un producator low cost intr-o natiune axata pe servicii.

„Aeroportul nu ofera doar dotari suprinzatoare, precum cinematografe, piscine si  gradini  tropicale. Mai presus de toate acestea,  aeroportul a dezvoltat un program in servicii ce implica educarea a mii de angajati, de la personalul vamal, la cel al diverselor companii private din aeroport, pentru a oferi servicii superioare”, a mentionat Ron Kaufman.

„Serviciile sunt peste tot. Dar exista o mare discrepanta intre volumul de servicii de care avem nevoie si calitatea serviciilor oferite si primite. Companiile au transformat un concept simplu uman intr-un cliseu catastrofal. Neglijeaza faptul ca adevaratele servicii deriva nu din cereri sau statistici,  ci din dorinta umana de a avea grija de cei de langa noi”, a incheiat Kaufman.

In data de 31 octombrie, Ron Kaufman sustine la Bucuresti evenimentul „Service Leadership Workshop – Inoveaza, diferentiaza-te si dezvolta organizatia prin Servicii Superioare!”.

Kaufman, care se va afla pentru prima oara in Romania, este expert in transformarea organizatiilor prin Servicii Superioare, un mod avansat de a interacriona, castiga si de a loializa clientii.

De peste doua decenii, Ron Kaufman consiliaza cele mai importante organizatii din lume precum Federal Express, Citibank, Singapore Airlines, IBM, Microsoft si Toyota si altele despre cum pot construi o cultura a serviciilor care sa produca rezultate relevante pentru afaceri.

De asemenea, Kaufman a lucrat cu guvernul din Singapore la un program national de crestere a calitatii serviciilor pentru a sustine strategia de reinventare a statului asiatic din centru de productie ieftina in centru al serviciilor superioare.

Infiintata in 1994 si achizitionata in 2007 de GED Capital, Happy Tour Group este o companie de turism full service.

Cu peste 16 ani de experienta, Happy Tour a inceput sa isi consolideze afacerea  achizitionand in anul 2010, Paravion.ro si Travel House si in anul 2011, Prestige Tours, formand astfel  Happy Tour Group.
 
Liniile business ale grupului sunt: Happy Tour / FCm Travel Solutions – o companie cu multiple premii nationale si internationale, care are ca principala activitate organizarea de calatorii de afaceri si vacante de grup si pentru turisti individuali; Paravion.ro – agentie de turism online;  Travel House – brandul de lux; Prestige Tours – tur-operator incoming si outgoing.

Happy Tour Group are o retea de peste 70 de agentii proprii si asociate (inclusiv filialele) prezente in 46 de orase din Romania si in Bulgaria, avand peste 700 de parteneri (agentii revanzatoare) in intreaga tara.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate pro-occidentală
Sorin Grindeanu: Nicușor Dan, „o surpriză plăcută” prin eforturile de a construi o majoritate ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea domină evaluările
Sondaj INSCOP: Românii, împărțiți în privința lui Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Nemulțumirea ...
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania