- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Asigurari de viata: Companiile se asteapta la un avans usor al pietei in 2011

01 Feb, 17:21 • Redactia DailyBusiness
Piata asigurarilor de viata din Romania ar putea creste in acest an cu pana la 5% fata de anul trecut, sunt de parere reprezentantii companiilor din domeniu, printre cele mai cautate produse numarandu-se asigurarile de tip unit-linked (cu componenta investitionala) si asigurarile pentru copii.
Asigurari de viata: Companiile se asteapta la un avans usor al pietei in 2011

Astfel, Adrian Lupescu, directorul de risc al ING Asigurari de Viata, considera ca piata asigurarilor de viata va continua sa creasca si in 2011, dar avansul va fi marginal, evolutia fiind sustinuta de vanzarile in urcare la politele cu componenta investitionala si la planurile financiare pentru copii.

„Am observat o maturizare a clientilor pe segmentul life, o imbunatatire semnificativa a ratelor de rezilieri, care la ING s-a imbunatatit cu 30%, o crestere a ratelor de repunere in vigoare a contractelor de asigurari de viata. Toate acestea arata o reorientare a clientilor catre acoperirea nevoii de protectie”, a spus Lupescu, prezent la un eveniment organizat de APPA – Asociatia pentru Promovarea Asigurarilor si Revista Primm – Asigurari & Pensii.

In acelasi timp, Carmen Radu, directorul adjunct al companiei Eureko, estimeaza ca piata va avea un avans de 3-5% in 2010.

In ceea ce priveste compania, Carmen Radu crede ca Eureko va inregistra o crestere a primelor brute subscrise de 2-3% in acest an, produsele-vedeta fiind planurile financiare pentru copii.

Violeta Ciurel, presedintele Axa Life Insurance (fosta Omniasig Asigurari de Viata), considera ca piata se va majora cu mai putin de 5% fata de 2010.

Totodata, Florina Vizinteanu, presedinte – director general al BCR Asigurari de Viata, se asteapta un avans de 4% a pietei in acest an.

Potrivit ultimelor date oficiale, piata asigurarilor de viata a consemnat o crestere de 2,92% in primele noua luni in 2010, pana la 1,22 miliarde de lei (19,37% din totalul pietei de asigurari, care a fost de 6,32 mld. lei).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...