- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Electroaparataj, profit de 0,45 mil. euro la 9 luni

02 Nov, 10:57 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de aparate electrice Electroaparataj Bucuresti, controlat de fondul de investitii Broadhurst, a inregistrat in primele noua luni un profit net de 0,45 mil. euro (1,62 milioane lei), fata de un castig de 9.100 de euro (33.177 lei) in perioada similara a anului trecut.
Electroaparataj, profit de 0,45 mil. euro la 9 luni

Cifra de afaceri a companiei a crescut cu circa 25%, pana la 15,9 mil. euro (56,35 mil. lei), potrivit NewsIn. In primele noua luni ale lui 2005, cifra de afaceri a companiei fusese de 12,63 mil. euro (46,74 mil. lei) afisati pentru intervalul similar din 2005.

Electroaparataj a obtinut, in trimestrul al treilea, un profit net de 253.000 de euro (896.710 lei), de doua ori mai mare comparativ cu profitul obtinut in aceeasi perioada a lui 2005. Cifra de afaceri aferenta trimestrului al treilea a fost de circa 4,51 mil. euro ( 15,93 mil. lei), fata de 4,38 mil. euro (15,87 mil. lei) in aceeasi perioada a lui 2005.

Compania a inregistrat anul trecut cu o cifra de afaceri de aproape 18 mil. euro (65 mil. lei) si un profit net de 0,58 mil. euro (2,12 mil. lei).

Electroaparataj produce aparataj electric de joasa tensiune pentru instalatii industriale si piese si subansamble pentru industria auto. Din Electroaparataj s-au desprins in acest an doua societati: ELJ Proprietati si Quicktest Laboratories.

Actionarii companiei au aprobat in august o majorare de capital cu 33 mil. lei (circa 9,3 mil. euro), prin aporturi in numerar. De asemenea, compania intentioneaza sa contracteze credite in valoare de 7 milioane de euro. Din aceasta suma, circa 4 milioane de euro vor fi investite in societatea mixta Electroaparataj – Low Cost technology, iar restul de 3 milioane de euro vor fi folosite pentru relocarea partiala a productiei.

Actionarul majoritar al Electroaparataj este fondul de investitii american Broadhurst, care detine circa 81% din actiuni. Titlurile Electroaparataj sunt listate la categoria a II-a a Bursei de Valori, insa nu s-au tranzactionat in acest an.

Capitalizarea bursiera a companiei la finele anului trecut era de 17,8 milioane de euro la un pret de 0,44 lei/actiune.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Producția OPEC s-a prăbușit la minimul ultimilor 20 de ani, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei din Insulele Canare
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei ...
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile în sus
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile ...
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule de investiții
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule ...
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați în arest
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați ...
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul afirmă că „nimic” nu a fost finalizat
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul ...
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit