- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BCR a acordat credite de peste jumatate de miliard euro in cadrul programului Prima Casa

05 Jan, 11:05 • Redactia DailyBusiness
Banca Comerciala Romana (BCR) a acordat, in cadrul programului Prima Casa 1 si 2, credite in valoare de peste 517 milioane de euro, adica mai mult de o treime din totalul imprumuturilor acordate de banci in cadrul programului, a anuntat institutia financiara.
BCR a acordat credite de peste jumatate de miliard euro in cadrul programului Prima Casa

„Programul Prima Casa a avut un rol benefic in economia Romaniei incurajand piata rezidentiala in perioada pe care o traversam”, a declarat Stefan Coroianu, director executiv Directia Managementul Produselor Retail in cadrul BCR, care a adaugat ca peste 12.600 de familii si-au achizitionat prima lor locuinta prin BCR.

Pana in prezent cele mai multe credite acordate prin programul Prima Casa au fost acordate in Bucuresti – aproape 4.000 de credite in valoare de circa 196 milioane de euro, in Transilvania – peste 2.700 credite in valoare de circa 100 milioane de euro, si Banat si Crisana – peste 1.500 credite in valoare de aproape 58 milioane de euro.

Unitatile de retail ale BCR din judetele Sibiu, Iasi, Dolj ori unitatile din judetul Timis au acordat prin programul Prima Casa peste 500 de credite per judet cu volume totale ale finantarilor acordate totalizand intre 19 si 32 milioane de euro. Recordul il detin unitatile din judetul Cluj care au acordat aproape 900 de credite cu o valoare totala a contractelor de peste 32 milioane de euro.

In Municipiul Bucuresti unitatile din Sectorul 1 au inregistrat cele mai multe credite acordate – 826 credite in valoare de aproape 41 milioane de euro, urmate de cele din Sectorul 6 cu 779 credite in valoare de 38,1 milioane de euro si Sectorul 2 cu 755 credite in valoare de 37,3 milioane de euro.

In cadrul celei de-a doua etape a programului Prima Casa 2, valoarea medie a unui credit acordat de catre BCR a fost de peste 40.000 euro, iar aproape 800 de credite au fost acordate la valoarea maxima permisa de lege in cadrul Programului – 57.000 euro.

Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, are o retea nationala formata din 48 de centre de afaceri dedicate companiilor si 668 de unitati retail.

BCR are peste 2.000 de bancomate (ATM) si peste 18.000 de terminale pentru plata cu cardul la comercianti (POS).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri anticipate
Dominic Fritz: USR nu va susține învestirea Cabinetului Tomac și cere o soluție politică sau alegeri ...
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Eugen Tomac a transmis partidelor lista viitorului Cabinet
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
Nicușor Dan a promulgat legea privind implementarea programului european SAFE pentru industria de apărare
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
CFR Călători reintroduce „Trenurile Soarelui”. Legături directe spre litoral până în septembrie
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei din Insulele Canare
Papa Leon: „Suntem cu toții migranți”. Apel pentru protejarea demnității umane în timpul vizitei ...
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
Ilie Bolojan: Un guvern fără majoritate parlamentară este mai slab decât unul minoritar
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
David Hockney, una dintre figurile majore ale artei contemporane, a murit la 88 de ani
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile în sus
Inflația se apropie de 11%. Carburanții, transportul și serviciile de telefonie împing prețurile ...
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule de investiții
România a alocat integral 380 mil. euro prin PNRR în fonduri de capital de risc pentru 20 de vehicule ...
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
INS: Investițiile nete în economie au urcat la 41 mld. lei în T1, în creștere cu 4,8% anual
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați în arest
Belfast: Două nopți la rând de proteste s-a soldat cu 12 ofițeri răniți și 16 protestatari aflați ...
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul afirmă că „nimic” nu a fost finalizat
Trump susține că un acord pentru încetarea războiului cu Iranul este aproape, în timp ce Teheranul ...
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit
Politico: Discuțiile pentru formarea Guvernului României s-au împotmolit