- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Apple obtine un profit brut de 55% pentru fiecare iPhone comercializat

04 Jul, 10:11 • Redactia DailyBusiness
Compania americana Apple vinde telefoanele mobile multifunctionale iPhone la un pret de peste doua ori mai mare decat costurile de productie, a scris presa internationala citand un studiu realizat de compania de analiza IT iSuppli Corp..
Apple obtine un profit brut de 55% pentru fiecare iPhone comercializat

Conform acestui studiu, pentru cel mai scump model de iPhone, cel cu o capacitate de 8 Gb, costurile componentelor si cele de productie totalizeaza 265,83$, reprezentand 45% din pretul de retail al acestui model, care se cifreaza la 600$. Apple genereaza astfel o marja de profit de peste 55%, estimeaza reprezentantii iSuppli.

Conform estimarilor iSuppli, display-ul telefonului costa 27$, aproximativ 10,8% din costurile totale ale hardware-ului implementat in gadget. Chipurile de comunicare costa 15,25$.

Valoarea actiunilor Apple pe bursa Nasdaq au crescut cu 4,42 dolari pe actiune, ceea ce reprezinta aproape 4 procente, ca urmare a informatiilor publicate de iSuppli. Actiunile operatorului de telecomunicatii AT&T, care este furnizorul exclusiv al iPhone in SUA, au scazut pe bursa NYSE cu 35 de centi, la 41,5 dolari pe actiune.

Cel mai mare furnizor al Apple pentru iPhone este compania sud-coreeana Samsung Electronics, care detine circa 30,5% din costurile de productie ale iPhone.

Gene Muster, analist la Piper Jaffray, a estimat ca vanzarile iPhone au depasit cota de 500.000 de unitati, de asemenea aceasta cifra reprezentand dublul estimarilor initiale privind volumul de vanzari.

Isuppli estimeaza ca Apple va comercializa 4,5 milioane de telefoane mobile in acest an si mai mult de 30 de milioane pana in 2011.

iPhone va fi adus in Europa la finele acestui an, presa internationala speculand ca Apple poarta negocieri in acest sens cu operatorul de telefonie mobila Vodafone, Telefonica, T-Mobile si France Telecom.

Oficialii acestor companii nu au comentat.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...