- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Lifestyle

Lectia modestiei de la cel mai bogat chinez: Cheltuieste 20 $ pe zi si mananca la cantina

09 Mar, 13:20 • Redactia DailyBusiness
Zong Qinghou (foto), cel mai bogat chinez, cu o avere estimata la 12 mld. dolari, spune ca aloca doar 20 de dolari pe zi pentru cheltuielile proprii. Magnatul din industria bauturilor racoritoare nu este un impatimit al jocurilor de noroc, nu bea si nu joaca golf si serveste masa la cantina companiei, scrie Bloomberg.
Lectia modestiei de la cel mai bogat chinez: Cheltuieste 20 $ pe zi si mananca la cantina

Modestia sa se rasfrange si asupra business-ului propriu, Wahaha Group, al treilea cel mai mare producator de racoritoare din China.

Sediul central al companiei se afla in acelasi loc de peste 20 de ani, o cladire de birouri gri cu sase etaje, situata in apropierea garii din orasul Hangzhou, din estul Chinei.

Un fost director de marketing al Wahaha isi aminteste ca Zong Qinghou, membru al partidului comunist, analiza personal fiecare cheltuiala, inclusiv achizitia unei maturi.

„Unul din motivele pentru care a avut succes este ca tine costurile la un nivel redus si se asigura ca fiecare dolar cheltuit produce bani”, a spus un analist citat de Bloomberg.

Zong Qinghou, 65 de ani, a spus ca acum este gata sa cheltuiasca bani. El a strans circa 2 mld. dolari pentru expansiune, inclusiv pentru deschiderea a 100 de magazine.

Construirea de magazine va dezvolta reteaua de distributie a Wahaha, a precizat omul de afaceri chinez.

Compania pe care a infiintat-o cu credite de circa 21.000 dolari in 1987 estimeaza vanzari in crestere cu 27% anul acesta, pana la 70 mld. yuani, dupa cum a declarat Zong Qinghou la inceputul acestei luni.

„Vreau ca Wahaha sa se numere printre primele 500 de companii din lume in urmatorii 5 ani”, a spus proprietarul companiei, care in 2007 se afla pe locul 63 in topul Forbes al celor mai bogati oameni din China.

Producatorul de sucuri Wahaha controleaza 7,2% din piata chineza de profil, in vreme ce Coca-Cola detine 17,2% iar Tingyi Holding are o cota de 13,2%. PepsiCo se plaseaza abia pe locul 4, cu o cota de piata de 6,6%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Peste 1.000 de observații la legea salarizării unitare: Guvernul promite corecții și invocă limitele bugetare
Peste 1.000 de observații la legea salarizării unitare: Guvernul promite corecții și invocă limitele ...
Ucraina trimite experți antidrone în România și statele baltice, pe fondul amenințărilor aeriene din regiune
Ucraina trimite experți antidrone în România și statele baltice, pe fondul amenințărilor aeriene ...
Lia Olguța Vasilescu critică noua lege a salarizării. Primăria Craiova ar plăti cu peste 2 milioane de euro în plus pentru salarii
Lia Olguța Vasilescu critică noua lege a salarizării. Primăria Craiova ar plăti cu peste 2 milioane ...
Atac masiv cu drone asupra Sankt Petersburg: Rusia invocă „autoapărarea”, Ucraina vorbește despre „presiune strategică”
Atac masiv cu drone asupra Sankt Petersburg: Rusia invocă „autoapărarea”, Ucraina vorbește despre ...
România cere întărirea apărării antiaeriene după incidentul cu drona din Galați
România cere întărirea apărării antiaeriene după incidentul cu drona din Galați
Guvernul Bolojan rămâne în funcție fără termen limită clar
Guvernul Bolojan rămâne în funcție fără termen limită clar
Ilie Bolojan, discuție cu Manfred Weber despre viitorul României: Reforme, responsabilitate și direcție pro-europeană
Ilie Bolojan, discuție cu Manfred Weber despre viitorul României: Reforme, responsabilitate și direcție ...
Comisia Europeană: Nu sunt necesare măsuri suplimentare împotriva României în procedura de deficit excesiv
Comisia Europeană: Nu sunt necesare măsuri suplimentare împotriva României în procedura de deficit ...
Sameday Curier a depășit 1,6 mld. lei venituri în 2025 și a livrat peste 135 de milioane de colete
Sameday Curier a depășit 1,6 mld. lei venituri în 2025 și a livrat peste 135 de milioane de colete
Guvernul pregătește reguli mai dure pentru balastiere și iazuri piscicole. Amenzi uriașe, confiscări și pedepse cu închisoarea
Guvernul pregătește reguli mai dure pentru balastiere și iazuri piscicole. Amenzi uriașe, confiscări ...
DS Smith a deschis un centru interactiv de reciclare în Ilfov
DS Smith a deschis un centru interactiv de reciclare în Ilfov
Scandal la vârful Armatei: Șeful Statului Major, pus sub acuzare de DNA, stârnește reacții politice dure
Scandal la vârful Armatei: Șeful Statului Major, pus sub acuzare de DNA, stârnește reacții politice ...
Autostrada A3 Chiribiș–Biharia depășește 50% execuție. Constructorul pregătește asfaltări de 3.000 de tone pe zi
Autostrada A3 Chiribiș–Biharia depășește 50% execuție. Constructorul pregătește asfaltări de ...
Dronele ucrainene au lovit Sankt Petersburgul înaintea deschiderii unui forum economic important pentru Putin
Dronele ucrainene au lovit Sankt Petersburgul înaintea deschiderii unui forum economic important pentru ...
Angajații AJFP Olt protestează și miercuri, în contextul nemulțumirilor legate de noua lege a salarizării
Angajații AJFP Olt protestează și miercuri, în contextul nemulțumirilor legate de noua lege a salarizării
Surse: Nicuşor Dan ține noi consultări informale cu liderii fostei coaliţii, înainte de nominalizarea premierului
Surse: Nicuşor Dan ține noi consultări informale cu liderii fostei coaliţii, înainte de nominalizarea ...
Mark Rutte, șeful NATO, a sosit la Kiev la o zi după atacul masiv al Rusiei
Mark Rutte, șeful NATO, a sosit la Kiev la o zi după atacul masiv al Rusiei
Sindicaliștii SANITAS protestează în București împotriva noii legi a salarizării
Sindicaliștii SANITAS protestează în București împotriva noii legi a salarizării