- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Asociatie pentru cei pagubiti de dezvoltatorii imobiliari

23 Sep, 15:37 • Redactia DailyBusiness
Casa de avocatura Coltuc va infiinta in luna octombrie 2008 asociatia "Lupta contra dezvoltatorilor imobiliari", obiectul principal al acesteia fiind apararea drepturilor persoanelor pagubite de catre societatile de dezvoltare imobiliara, sustin reprezentantii companiei de avocatura.
Asociatie pentru cei pagubiti de dezvoltatorii imobiliari

Potrivit oficialilor casei de avocatura, citati de NewsIn, pana in prezent actul constitutiv si statutul a fost semnat de catre 210 persoane, iar acestia urmeaza a fi si membrii fondatori ai asociatiei care urmeaza a fi infiintata la inceputul lunii octombrie 2008.

„In ultima vreme se observa o crestere alarmanta a incarcarii termenilor contractuali de catre dezvoltatorii imobiliari. Numai in Bucuresti se estimeaza un numar de peste 12.000 de dosare in urmatoarele sase luni. De ce? Goana dupa profituri i-a determinat pe dezvoltatori si nu numai, sa nu respecte obligatiile contractuale”, sustin reprezentantii casei de avocatura.

Acestia mai spun ca metodele de lucru sunt cele clasice pentru recuperarea unei creante comerciale. „In prima faza vom incerca recuperarea creantei pe cale amiabila. Metodele de lucru in cazul procedurii amiabile cuprind: investigatii ale solvabilitatii debitorului, bunurilor acestuia, investigatii privind identificarea asociatilor si administratorilor societatii, discutii telefonice, notificari si intalniri directe. In 90% din cazuri, aceasta metoda si-a dovedit eficienta”, mai spun avocatii.

Totusi, acestia recunosc faptul ca in cazul in care, in urma acestor demersuri, debitorul nu reactioneaza pozitiv la solicitari, va fi demarata procedura litigioasa de recuperare a datoriei prin chemarea in judecata a datornicului, urmata de executarea silita a acestuia, de asemenea prin formularea de plangeri penale, cereri de declansare a procedurii falimentului, etc.

Resurse Suplimentare

Primul scandal larg mediatizat legat de problemele cu care se confrunta cumparatorii de locuinte noi.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
Inflația din SUA depășește 4% pentru prima dată în ultimii trei ani
PNL decide dacă susţine Guvernul Tomac. Liberalii discută joi poziţia partidului înaintea votului de învestitură
PNL decide dacă susţine Guvernul Tomac. Liberalii discută joi poziţia partidului înaintea votului ...
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică și menținerea direcției prooccidentale”
Eugen Tomac: „Guvernul propus va fi format din profesioniști și va urmări stabilitatea economică ...
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: „Mandatul meu este să păstrez direcția pro-occidentală și să evit o cădere economică”
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în apărarea antidronă
Nicușor Dan: NATO trebuie să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv ...
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport pentru veterani, văduve de război și pensionari
Camera Deputaților a adoptat prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport ...
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Custodele Coroanei, Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit la Palatul Buckingham
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la finalul anului
Camera Deputaților a aprobat prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până ...
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ordine
Belfast: violențe de stradă după un atac cu cuțitul; autoritățile au mobilizat forțe sporite de ...
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Eugen Tomac ar putea avea miercuri o discuție cu președintele Nicușor Dan pe tema formării Guvernului
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE
CCR amână decizia privind ordonanţa de urgenţă legată de programul SAFE