- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Dezvoltator imobiliar german: Romania nu mai este interesanta pentru investitori

30 Sep, 15:19 • cristina.mihai
In prezent, nu exista banci care sa finanteze sau investitori care sa cumpere proiecte in regiune, inclusiv in Romania, principalul motiv fiind instabilitatea politica si coruptia, pe langa scaderea economica, a declarat miercuri Jorg Banzhaf, managing director la ECE Projektmanagement International.
Dezvoltator imobiliar german: Romania nu mai este interesanta pentru investitori

Reprezentantul dezvoltatorului imobiliar german crede ca tranzactiile nu vor reveni la nivelul dinaintea crizei sau, daca o vor face, va fi necesara o perioada de timp foarte lunga.

„De altfel, valoarea tranzactiilor din regiune era mica chiar si in timpul boom-ului imobiliar, comparativ cu alte piete”, a spus Jorg Banzhaf, care crede ca, in prezent, singura tara din regiune care are potential este Polonia, unde PIB-ul a continuat sa creasca in acest an.

Terenurile, bune pentru cartofi

Dezvoltatorii care au cumparat foarte multe terenuri se lovesc de faptul ca proiectele pe care vroiau sa le construiasca nu sunt viabile, cel putin pe moment.

Intrebat ce vor face dezvoltatorii cu ele, Banzhaf a glumit spunand ca „probabil vor planta cartofi”.

Inainte de criza, toti investitorii au crezut in cresterea pietei din regiune, dar scaderea PIB-ului si a puterii de cumparare, pe langa instabilitatea politica si coruptia, face ca piata sa arate astazi altfel in ochii potentialilor investitori, este de parere reprezentantul ECE Projektmanagement International.

Potrivit CBRE-Eurisko, volumul pietei de investitii imobiliare din Romania a fost de 17 ori mai mic in primul semestru din 2009 decat in aceeasi perioada a anului trecut. Volumul total al investitiilor, de 56 milioane euro, este cel mai slab din ultimii 5 ani.

Compania germana ECE Projektmanagement International, care a intrat pe piata locala in 2006, gestioneaza un portofoliu de peste 80 de centre comerciale la nivel european. Compania a anuntat in 2006 ca este interesata de achizitia a 10 terenuri cu suprafete mari in Romania, de 3-5 hectare, pe care sa dezvolte centre comerciale in care investitia medie alocata sa fie de 100 milioane euro. Insa, deocamdata, dezvoltatorul nu a cumparat niciunul dintre terenuri, motivand ca preturile sunt prea ridicate.

ECE Projektmanagement asigura inchirierea si administrarea centrului comercial Colosseum din Bucuresti, ce va incepe sa fie construit in aceasta toamna.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...