- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Garsonierele si apartamentele cu 2 camere, \”vedetele\” pietei rezidentiale in 2008

18 Mar, 14:53 • Redactia DailyBusiness
Garsonierele si apartamentele cu doua camere au reprezentat anul trecut 75% din totalul cererii, pretul fiind factorul cel mai important al deciziei pe segmentul de cumparatori cu venituri medii si medii-ridicate, potrivit unui studiu al companiei de consultanta imobiliara BNP Paribas Real Estate
Garsonierele si apartamentele cu 2 camere, \vedetele\ pietei rezidentiale in 2008

O mare parte a cererii a fost generata de populatia tanara (intre 35-40 ani) cu venituri lunare intre 2.200-2.500 euro pe familie. Cererea pentru apartamentele vechi a provenit in principal din partea persoanelor care nu indeplinesc conditiile financiare necesare pentru achizitionarea de locuinte noi.

In 2008, piata inchirierilor nu a suferit modificari majore. Segmentul de lux si al proprietatilor destinate populatiei cu venituri medii-ridicate a fost dominat de angajatii in cadrul companiilor multinationale.

Acestia au solicitat in principal locuinte in zonele rezidentiale renumite din centrul si nordul Bucurestiului (de exemplu Herastrau), aflate in apropierea parcurilor si care ofera dotari speciale. Pe segmentul mediu au dominat persoanele tinere angajate care nu isi pot permite deocamdata sa achizitioneze o locuinta, dar care pot deveni parte a cererii potentiale in anii urmatori.

Dupa cresterea constanta din anii anteriori, la inceputul lui 2008 s-a inregistrat o tendinta de stabilizare a preturilor. Pe parcursul anului trecut, accesul limitat la finantare, instabilitatea pietei si discrepantele dintre nivelul de pret anticipat de vanzatori si cumparatori au dus la scaderea semnificativa a numarului de tranzactii.

Ca urmare, in ultimul trimestru din 2008, tranzactiile rezidentiale au fost aproape inghetate si am asistat la o scadere importanta a preturilor solicitate pentru locuinte. Corectiile de pret au afectat in special apartamentele din blocurile vechi, pentru care in unele cazuri scaderile au fost de pana la 40%.

In semestrul 2 din 2008, dezvoltatorii au incercat sa mentina un nivel constant al preturilor de vanzare, oferind stimulente financiare prin intermediul unor campanii promotionale. Acestea au fost acordate cu scopul de a elimina efectul psihologic negativ asupra pietei: locuri de parcare gratuite, spatii de depozitare, bucatarii mobilate/utilate, scutirea de la plata TVA, au aratat specialistii de la BNP Paribas Real Estate.

Presiunea asupra profitului dezvoltatorilor a continuat, acestia fiind fortati sa gaseasca solutii alternative pentru a-si face proiectele mai accesibile. Competitia puternica dintre dezvoltatori, dar si concurenta din partea investitorilor au creat conditiile pentru scaderea in continuare a preturilor.

Unii dezvoltatori au ales sa inchirieze apartamentele finalizate, oferind chiriasilor optiunea de cumparare, sau au gasit metode alternative de plata pentru clienti, pentru ca acestia sa poata evita finantarea prin credit bancar.

In primul semestru din 2008, pretul mediu pentru apartamentele destinate populatiei cu venituri medii si medii-ridicate a fost mentinut intre 1.300-1.800 euro/mp. Numarul mic de tranzactii inregistrate in cea de-a doua jumatate a anului a reflectat o scadere a pretului cu 15-20% comparativ cu cel inregistrat la sfarsitul lui 2007.

Pentru vilele si apartamentele amplasate in cladirile joase, situate in zone rezidentiale renumite (Primaverii, Dorobanti, Kiseleff), pretul mediu de vanzare a fost intre 3.000-5.000 euro/mp.

Pentru proprietatile de calitate situate in zone rezidentiale consacrate ale orasului (Primaverii, Dorobanti, Herastrau), chiriile solicitate au variat intre 2.000-6.000 euro/luna pentru apartamente si intre 3.000-8.000 euro/luna pentru vile.

Luand in considerare conditiile economice si financiare actuale, piata rezidentiala locala va stagna in primul semestru din 2009, fiind influentata in principal de costurile ridicate ale finantarii, potrivit studiului BNP Paribas.

Cererea, generata pana acum de populatia cu venituri medii ce dorea sa isi imbunatateasca standardul de viata, poate fi reactivata prin reaparitia finantarii la costuri rezonabile, prin preturi de vanzare corespunzatoare puterii de cumparare a clasei medii si lansarea unor produse noi, eficiente din punct de vedere al costurilor. In plus, orice stimulente fiscale acordate prin decizii guvernamentale pot spori numarul tranzactiilor pe segmentul rezidential, au adaugat reprezentantii companiei, se arata in raportul BNP Paribas RE.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan, despre dronele rusești: „Sper să nu mai avem drone, dar dacă vom avea şi dacă nu punem în pericol pe locuitori şi să facem mai mult rău, veţi vedea drone doborâte în România”
Nicușor Dan, despre dronele rusești: „Sper să nu mai avem drone, dar dacă vom avea şi dacă nu ...
Tur decisiv în Chile. Alegerile prezidențiale ar putea aduce cea mai puternică virare spre dreapta din ultimele decenii
Tur decisiv în Chile. Alegerile prezidențiale ar putea aduce cea mai puternică virare spre dreapta ...
Alertă cu bombă la granița Republicii Moldova. Trenul București–Kiev, vizat de o amenințare
Alertă cu bombă la granița Republicii Moldova. Trenul București–Kiev, vizat de o amenințare
Cum a votat Nicușor Dan la Primăria Capitalei: „Am pus ștampila pe cine am crezut că duce mai departe”
Cum a votat Nicușor Dan la Primăria Capitalei: „Am pus ștampila pe cine am crezut că duce mai departe”
Decembrie, luna datoriilor. Românii iau cele mai multe credite înainte de sărbători
Decembrie, luna datoriilor. Românii iau cele mai multe credite înainte de sărbători
De ce nu a mers Nicușor Dan la funeraliile lui Ion Iliescu: „Am încercat să păstrez un echilibru”
De ce nu a mers Nicușor Dan la funeraliile lui Ion Iliescu: „Am încercat să păstrez un echilibru”
Creștere alarmantă a cazurilor de gripă. Un nou virus se răspândește rapid în România
Creștere alarmantă a cazurilor de gripă. Un nou virus se răspândește rapid în România
Când va fi lansat cel mai așteptat film al anului, ”Avatar: Fire and Ash”. Producția legendarului James Cameron are o distribuție stelară
Când va fi lansat cel mai așteptat film al anului, ”Avatar: Fire and Ash”. Producția legendarului ...
Atenție la peștele congelat. Cum îl alegem pe cel de calitate
Atenție la peștele congelat. Cum îl alegem pe cel de calitate
Camere de supraveghere pentru depistarea celor care aruncă deșeuri în locuri nepermise. Cei prinși vor plăti amenzi de până la 30.000 de lei!
Camere de supraveghere pentru depistarea celor care aruncă deșeuri în locuri nepermise. Cei prinși ...
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt consecințele
Se desființează Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale! Unde se întâmplă și care sunt ...
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim cele mai bune oferte
Bradul perfect pentru Crăciun 2025. Cât costă un brad natural versus unul artificial și unde găsim ...
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
București, Cluj și Craiova devin cele mai instagramabile destinații ale iernii
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Taxa pentru câini crește drastic la Viena. Proprietarii vor plăti până la 160 de euro din 2026
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă un loc de veci în România în 2025. Prețuri uriașe, taxe ascunse și proceduri obligatorii
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și mâncare în 2025
Cât costă o vacanță la Târgul de Crăciun din Viena. Prețuri reale pentru transport, cazare și ...
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii regenerabili vor fi acceptați
UE renunță la interzicerea totală a mașinilor pe benzină și diesel după 2035. Doar combustibilii ...
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat
Impozit majorat cu 500% pentru clădirile neîngrijite din Sector 4.  Cine va fi vizat