- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Abrudean: Dacă România va reuşi să aibă o lege a pensiilor magistraţilor până la finalul anului, banii din PNRR pot fi salvaţi

28 Nov, 20:48 • Daniela Oancea
Mircea Abrudean a dat asigurări că Senatul este pregătit pentru angajarea răspunderii Guvernului pe proiectul pensiilor magistraților chiar săptămâna viitoare, într-o mișcare menită să asigure promulgarea legii până la finalul anului și, odată cu aceasta, salvarea fondurilor din PNRR pentru România.
Abrudean: Dacă România va reuşi să aibă o lege a pensiilor magistraţilor până la finalul anului, banii din PNRR pot fi salvaţi

„Senatul este pregătit pentru angajarea răspunderii Guvernului pentru proiectul pensiilor magistraţilor chiar săptămâna viitoare. Dacă România, cu participarea tuturor instituţiilor ei, va reuşi să aibă o lege a pensiilor magistraţilor promulgată până la finalul anului, banii din PNRR pot fi salvaţi” a scris, vineri, Abrudean pe Facebook.

Abrudean apreciază efortul premierului Ilie Bolojan de a accelera implementarea reformei pensiilor, și spune că este o reformă așteptată de români pentru corectarea inechităților sociale

Abrudean subliniază că a venit momentul ca reforma să fie asumată, înțeleasă și pusă în practică

„Premierul Ilie Bolojan a mers înainte cu această reformă, solicitată şi aşteptată de români, pentru eliminarea unor inechităţi sociale. A venit momentul să fie asumată, înţeleasă şi pusă în practică”.

Citește și: Bolojan demarează procedura de angajare a răspunderii Guvernului pentru proiectul pensiilor magistraţilor

Şedinţa comună de plen a Camerei Deputaţilor şi Senatului, în care Guvernul urmează să îşi angajeze răspunderea pe proiectul privind pensiile magistraţilor, va avea loc marţi după-amiază.

Parlamentarii pot depune amendamente la proiectul de lege adoptat de Guvern până marţi la ora 8:00

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene

, Dragoş Pîslaru, a afirmat, pe 20 noiembrie, în cadrul briefingului de la finalul şedinţei de Guvern, că România va depune pe data de 28 noiembrie, până la 12 noaptea, în sistemul informatic de colaborare cu Comisia Europeană, o scrisoare prin care va prezenta ce demersuri a făcut pentru îndeplinirea suspendării jalonului privind pensiile speciale, fără să existe o garantare că ţara noastră va recupera cei 231 de milioane de euro.

Citește și: Parlamentul a respins proiectul legii pensiilor magistraților, declarat neconstituțional de către CCR

 

Urmărește Daily Business pe Google News