Actualitate

ANM avertizează: Ploi cât într-o lună și furtuni puternice în mai multe județe. Cod portocaliu de vreme severă

22 Jul, 09:38 • Bugiu ⁠Ana Maria
România rămâne sub amenințarea fenomenelor meteo extreme, după inundațiile și pagubele produse în ultimele zile. Meteorologii au emis noi avertizări cod galben și cod portocaliu pentru ploi torențiale și vijelii, iar directoarea ANM, Elena Mateescu, avertizează că în unele zone poate cădea într-o singură zi cantitatea de precipitații specifică unei luni întregi de iulie. În același timp, temperaturile au scăzut semnificativ față de valorile normale pentru această perioadă.
ANM avertizează: Ploi cât într-o lună și furtuni puternice în mai multe județe. Cod portocaliu de vreme severă

România se confruntă în continuare cu un episod de vreme severă, după furtunile și ploile torențiale care au provocat inundații importante și pagube în mai multe regiuni ale țării. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că fenomenele extreme nu s-au încheiat, iar marți intră în vigoare noi avertizări de vreme severă, inclusiv un cod portocaliu valabil timp de zece ore pentru mai multe județe.

Te-ar mai putea interesa și: ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane

ANM avertizează: Ploi cât într-o lună și furtuni puternice în mai multe județe. Cod portocaliu de vreme severă

Directoarea ANM, Elena Mateescu, a declarat la Digi24 că există zone în care, într-un interval foarte scurt, poate cădea o cantitate de precipitații echivalentă cu media unei luni întregi de iulie. Potrivit acesteia, situația impune o atenție sporită atât din punct de vedere meteorologic, cât și hidrologic, mai ales în regiunile deja afectate de precipitațiile abundente din ultimele zile.

Începând cu ora 9:00 a intrat în vigoare o avertizare cod galben care vizează suprafețe extinse din sudul, centrul și estul României. Sunt afectate Muntenia, Dobrogea, estul Olteniei, jumătatea sudică a Moldovei, sud-vestul Transilvaniei, precum și zone din Carpații Orientali și Meridionali. În aceste regiuni sunt prognozate ploi torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, cu cantități de apă cuprinse între 20 și 30 de litri pe metru pătrat, iar izolat acestea pot depăși 40-50 de litri pe metru pătrat. Și municipiul București se află sub incidența avertizării.

Situația este și mai gravă în șase județe – Constanța, Tulcea, Galați, Brăila, estul județului Ialomița și Călărași – unde, în intervalul 12:00-22:00, este valabil un cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii avertizează că aversele vor avea caracter torențial și se vor produce pe intervale foarte scurte de timp, putând acumula între 25 și 50 de litri pe metru pătrat, iar local chiar peste 70 de litri pe metru pătrat.

Elena Mateescu a explicat că o cantitate de 70 de litri pe metru pătrat reprezintă aproximativ media precipitațiilor care cad într-o lună întreagă de iulie în multe regiuni ale țării. În Dobrogea, unde media lunară este chiar mai redusă, de aproximativ 35-45 de litri pe metru pătrat, astfel de cantități pot produce rapid inundații și alte efecte severe.

Șefa ANM a precizat că modelele meteorologice indică un risc ridicat de acumulări importante de apă în special în județele Constanța și Tulcea, ceea ce impune monitorizarea atentă a situației și din punct de vedere hidrologic, în contextul posibilității producerii unor viituri și inundații locale.

Pe lângă precipitațiile abundente, România traversează și o răcire accentuată a vremii. Potrivit meteorologilor, o masă de aer rece s-a instalat deasupra țării și va influența vremea cel puțin până la sfârșitul săptămânii. Temperaturile maxime vor fi mult mai scăzute decât cele normale pentru această perioadă, urmând să se încadreze între 15 și 29 de grade Celsius. În Capitală, valorile maxime nu vor depăși 23-24 de grade.

Temperaturile minime vor coborî până la 7-8 grade în depresiunile intramontane, iar cele mai ridicate valori nocturne, de 19-20 de grade, se vor înregistra doar pe litoral și în extremitatea sudică a țării.

Elena Mateescu a subliniat că această evoluție este neobișnuită pentru luna iulie, perioadă în care, în mod normal, România ar trebui să se confrunte cu temperaturi maxime de 25-35 de grade, iar în sud și sud-vest chiar cu episoade de caniculă. De asemenea, nopțile ar fi trebuit să fie mult mai calde, cu temperaturi minime de peste 24-25 de grade în multe regiuni.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari de la Casa Albă
Trump cere Curții Supreme să-l lase să continue construcția sălii de bal de 400 de milioane de dolari ...
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Lucrările de la Podul Constanța intră în linie dreaptă: Șina de tramvai a început să fie montată
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
Alertă în Tulcea: O nouă dronă, descoperită în zona Plauru. MApN a securizat perimetrul
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
David Popovici, aur din nou la Europenele de la Paris! Românul triumfă la 200 de metri liber
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, Ilie!”
Sorin Grindeanu îl atacă pe Bolojan după datele privind PIB-ul: „Îți lipsesc aproape 40 de miliarde, ...
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Incendiile din Grecia: MAE monitorizează situația. Nu sunt români confirmați printre persoanele afectate
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune fără reguli”
Fermierii cer Guvernului controale stricte pentru cerealele ucrainene: „Tranzitul nu poate fi o operațiune ...
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Guvernul deschide calea pentru angajarea lucrătorilor străini sezonieri în agricultură și turism
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, pentru relația cu Trump
Zelenski are o problemă: nimeni nu vrea cea mai dificilă funcție de la Washington: emisarul Ucrainei, ...
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% din fondurile alocate dacă finalizează reformele restante
Pîslaru: Miza cererii de plată 6 este de 2,58 miliarde de euro. România ar putea ajunge la 97,22% ...
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Guvernul alocă peste 224 de milioane de lei pentru reamenajarea Corpului B3 al Palatului Parlamentului
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția granturilor ajunge la 78%
Pîslaru: România depune cererea de plată 5 din PNRR, în valoare de 2,84 miliarde de euro. Absorbția ...
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” și cere intervenția statului
Ciprian Șerban acuză: „Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza celor din Ucraina” ...
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției de energie
Nuclearelectrica își majorează profitul cu 36,6%, la 1,18 miliarde de lei, în ciuda scăderii producției ...
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere cu 41,5%
Transgaz raportează un profit net consolidat de 303,7 milioane de lei în primul semestru, în scădere ...
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Bolojan propune un pact politic pentru energie: „Avem nevoie de predictibilitate în următorii ani”
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut cu 4,7%
Romgaz și-a crescut profitul cu 3,37% în S1 2026, la 1,74 miliarde lei, în timp ce veniturile au scăzut ...
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România își accelerează apărarea antidrone
Bolojan, după prăbușirea dronei în Tulcea: „Este regretabil că avem astfel de situații”. România ...