Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit joi la Palatul Victoria cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom, discuțiile vizând dezvoltarea centralei electrice pe gaze naturale de la Mintia, unul dintre cele mai mari proiecte energetice din România. Întâlnirea a subliniat sprijinul Guvernului pentru accelerarea implementării proiectului, precum și pentru noi investiții în stocarea energiei electrice, în contextul securității energetice naționale și al evoluțiilor regionale și europene.
Te-ar mai putea interesa și: Bolojan: Pachetul de relansare economică intră joi în primă lectură în ședința de Guvern
Potrivit Mass Global Energy Rom, centrala de la Mintia urmărește atingerea unei capacități instalate de 1.700 MW în acest an, ceea ce va transforma unitatea în cea mai mare centrală electrică pe gaze din UE amplasată pe un singur sit. Până în prezent, investițiile realizate la Mintia se ridică la aproximativ 1,2 miliarde de euro, folosind echipamente de ultimă generație. Testele pentru punerea în funcțiune a turbinelor pe gaz sunt planificate pentru 2026, iar producția efectivă de energie este estimată să înceapă în septembrie 2026.
Premierul Bolojan a subliniat importanța proiectului pentru creșterea capacității de producție de energie electrică și pentru stabilitatea Sistemului Electroenergetic Național, reiterând sprijinul Guvernului pentru implementarea proiectului și pentru buna coordonare instituțională. Un punct central al discuțiilor a fost racordarea centralei la rețelele de gaze naturale și energie electrică, accentuând necesitatea accelerării lucrărilor de finalizare a conductei de alimentare și a conexiunii la Transelectrica, pentru a permite funcționarea centralei la capacitate maximă. Se estimează un consum anual de până la 2,5 miliarde metri cubi de gaze naturale.
În paralel, Mass Global Energy Rom a anunțat o nouă investiție în capacități de stocare a energiei electrice de tip BESS (Battery Energy Storage System), evaluată la aproximativ 1 miliard de euro. Proiectul va avea o capacitate totală de 2.500 MW, distribuită în patru–cinci locații, inclusiv Mintia, și va permite echilibrarea sistemului energetic și furnizarea de energie în orele de vârf, la prețuri accesibile pentru consumatori.
La întâlnire au participat și reprezentanți ai ANRE și consilieri din cadrul Cancelariei Prim-Ministrului, pentru a discuta aspectele de reglementare și sprijin instituțional.