Știri politică

Iranul amenință giganții tehnologici americani, pe fondul tensiunilor geopolitice. Lista include companiile Apple, Microsoft și Google

01 Apr, 15:54 • Daniela Oancea
Iranul a inclus 18 mari companii americane de tehnologie pe o listă de potențiale ținte, în contextul tensiunilor regionale. Avertismentul a fost transmis de Garda Revoluționară Islamică, care acuză companiile de implicare în „operațiuni ostile” împotriva Teheranului, informează Euronews România.
Iranul amenință giganții tehnologici americani, pe fondul tensiunilor geopolitice. Lista include companiile Apple, Microsoft și Google

Printre grupurile de tehnologie vizate de Iran se numără Apple, Microsoft, Google, Meta, Intel, Oracle, Cisco, IBM, Dell, Nvidia, Tesla, Boeing și Palantir, potrivit unor informații publicate de presa internațională.

Autoritățile iraniene susțin că aceste companii ar contribui la infrastructura tehnologică utilizată în operațiuni militare și de informații, desfășurate împotriva Iranului.

Într-un mesaj public, Garda Revoluționară a avertizat că va „viza companiile tehnologice americane” ca răspuns la orice acțiuni ostile, calificându-le drept „ținte legitime”.

Declarațiile vizează în special sectorul tehnologic avansat, inclusiv companii implicate în inteligență artificială și cloud computing, considerate de Teheran drept componente-cheie în arhitectura operațională a adversarilor săi.

Tensiunile sunt amplificate de prezența acestor companii în Israel și în statele din Golf, unde operează centre de date, huburi de cercetare sau birouri regionale.

În ultimele săptămâni, infrastructuri asociate unor grupuri tehnologice au fost afectate indirect de incidente de securitate din regiune, inclusiv atacuri asupra unor centre de date

Contextul este complicat de contracte comerciale și militare sensibile. De exemplu, Amazon și Alphabet au semnat anterior un acord de aproximativ 1,2 miliarde de dolari cu guvernul israelian pentru furnizarea de infrastructură cloud, în cadrul proiectului Nimbus.

În paralel, rapoarte internaționale indică implicarea unor companii precum IBM și Palantir în proiecte legate de securitate și analiză de date, inclusiv colaborări cu instituții guvernamentale israeliene.

Separat, Departamentul Apărării al SUA a atribuit recent un contract de aproximativ 88 de milioane de dolari companiei Palantir, pentru integrarea unor soluții software cu Forțele Aeriene ale SUA.

Escaladarea discursului din partea Teheranului evidențiază rolul tot mai important al marilor companii tehnologice în ecuația geopolitică globală, unde infrastructura digitală devine o miză strategică comparabilă cu resursele energetice sau capacitățile militare.

Citește și: SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Lăsați-o în pace pe „Regina” Meloni, îl avertizează ministrul belgian al Apărării pe Trump
Lăsați-o în pace pe „Regina” Meloni, îl avertizează ministrul belgian al Apărării pe Trump
Soluții financiare moderne pentru nevoi urgente: cum alegeți rapid și responsabil banii de care aveți nevoie
Soluții financiare moderne pentru nevoi urgente: cum alegeți rapid și responsabil banii de care aveți ...
Bacalaureat 2026: Rata de promovare urcă la 74,8%. Peste 94.300 de candidați au promovat examenul, 45 au obținut media 10
Bacalaureat 2026: Rata de promovare urcă la 74,8%. Peste 94.300 de candidați au promovat examenul, ...
Liderii NATO se reunesc la Ankara – apărarea, investițiile în armată și sprijinul pentru Ucraina domină agenda
Liderii NATO se reunesc la Ankara – apărarea, investițiile în armată și sprijinul pentru Ucraina ...
Nicușor Dan merge la Summitul NATO de la Ankara. România va cere consolidarea apărării la Marea Neagră și pe Flancul Estic
Nicușor Dan merge la Summitul NATO de la Ankara. România va cere consolidarea apărării la Marea Neagră ...
Sorin Grindeanu: USR ar trebui să treacă în opoziție. „Dominic Fritz nu mai are partid, USR este condus de Ilie Bolojan”
Sorin Grindeanu: USR ar trebui să treacă în opoziție. „Dominic Fritz nu mai are partid, USR este ...
Infantino confirmă că Trump l-a sunat în cazul Balogun: „Organismele disciplinare ale FIFA sunt independente”
Infantino confirmă că Trump l-a sunat în cazul Balogun: „Organismele disciplinare ale FIFA sunt ...
Programul Rabla 2026 va continua fără criterii privind originea mașinilor. Ministerul Mediului vrea să evite o întârziere de cel puțin trei luni
Programul Rabla 2026 va continua fără criterii privind originea mașinilor. Ministerul Mediului vrea ...
Trump susține că Putin și Zelenski vor să încheie războiul din Ucraina: „Cred că vom reuși să punem capăt conflictului”
Trump susține că Putin și Zelenski vor să încheie războiul din Ucraina: „Cred că vom reuși ...
Germania își majorează masiv bugetul apărării și vrea să atingă ținta NATO cu șase ani mai devreme
Germania își majorează masiv bugetul apărării și vrea să atingă ținta NATO cu șase ani mai devreme
Noul sistem de intrare în Schengen provoacă haos pe aeroporturile europene. Cozile la frontieră ajung și la cinci ore
Noul sistem de intrare în Schengen provoacă haos pe aeroporturile europene. Cozile la frontieră ajung ...
NATO presează statele membre să majoreze cheltuielile pentru apărare. Germania accelerează, dar marile economii europene rămân în urmă
NATO presează statele membre să majoreze cheltuielile pentru apărare. Germania accelerează, dar marile ...
Summitul NATO de la Ankara începe marți. Nicușor Dan reprezintă România, iar agenda include apărarea colectivă și sprijinul pentru Ucraina
Summitul NATO de la Ankara începe marți. Nicușor Dan reprezintă România, iar agenda include apărarea ...
SURSE Legea salarizării unitare întârzie. PSD susține că ministrul interimar Dragoș Pîslaru nu a transmis nici acum proiectul
SURSE Legea salarizării unitare întârzie. PSD susține că ministrul interimar Dragoș Pîslaru nu ...
România a făcut progrese în combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, dar rămâne sub monitorizare sporită
România a făcut progrese în combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, dar rămâne ...
Controverse între firme și ANAF privind scutirea de impozit pentru profitul reinvestit. Companiile reclamă taxe suplimentare și interpretări contradictorii
Controverse între firme și ANAF privind scutirea de impozit pentru profitul reinvestit. Companiile ...
Noul Air Force One al președintelui Trump este gata: „A fost transformat într-o Casă Albă zburătoare, la un nivel de lux cum nimeni nu a mai văzut”
Noul Air Force One al președintelui Trump este gata: „A fost transformat într-o Casă Albă zburătoare, ...
Romgaz primește undă verde pentru preluarea activelor Azomureș. Tranzacția deschide drumul valorificării gazelor din Neptun Deep
Romgaz primește undă verde pentru preluarea activelor Azomureș. Tranzacția deschide drumul valorificării ...