Actualitate

Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”

11 Feb, 15:49 • Bugiu ⁠Ana Maria
Reprezentanții medicilor rezidenți susțin că tinerii medici au dreptul să-și exercite profesia acolo unde pot evolua și sunt motivați, și subliniază că soluția pentru a-i păstra în sistem nu este impunerea unei perioade obligatorii de muncă, ci salarii corecte, infrastructură adecvată și oportunități de dezvoltare profesională.
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”

Medicii rezidenți din România au respins propunerea premierului Ilie Bolojan, care a sugerat că absolvenții facultăților de Medicină de stat ar trebui să rămână să lucreze în România pentru cel puțin câțiva ani după absolvire. Reprezentanții Societății Multidisciplinare a Medicilor Rezidenți, ONG care apără drepturile a mii de rezidenți, susțin că accentul ar trebui să fie pus pe motivarea medicilor, nu pe obligarea lor legală, potrivit hotnews.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Premierul Ilie Bolojan: Medicii care studiază gratuit în România trebuie să lucreze în țară câțiva ani

Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”

„România face parte din Uniunea Europeană, iar libera circulație a forței de muncă nu este opțională”,

afirmă reprezentanții organizației. Aceștia subliniază că, după șase ani de facultate și ani de rezidențiat, medicul are dreptul fundamental de a-și exercita profesia acolo unde poate evolua și se simte motivat.

Medicii acuză faptul că, la finalul rezidențiatului, mulți se confruntă cu posturi blocate sau lipsa locurilor la concurs în specialitățile lor, ceea ce le limitează opțiunile profesionale. În plus, ei subliniază că nu se poate cere performanță într-un sistem în care lipsesc dotările de bază, iar medicul este pus să aleagă între etică și lipsuri materiale.

Printre măsurile propuse pentru a-i determina pe medici să rămână în țară, rezidenții enumără:

  • Salarizare corectă și motivație financiară adecvată, mai ales pentru cei care lucrează în zone vulnerabile sau cu densitate redusă a populației.
  • Infrastructură adecvată pentru fiecare specialitate, disponibilă indiferent de locație (rural/urban mic/urban mare).
  • Oportunități de dezvoltare profesională continuă, inclusiv în zonele mai puțin populate.
  • Remunerarea corectă a gărzii – în prezent, medicii rezidenți fac în medie 4-5 gărzi pe lună, dintre care doar una este plătită conform contractului.

„Medicii rezidenți nu «fug» din țară, ci caută normalitatea. Respectul se câștigă prin investiții în oameni și spitale, nu prin bariere legislative care încalcă drepturi fundamentale”,

conchid reprezentanții rezidenților.

Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, la o dezbatere cu primarii, că absolvenții medicinii de stat ar avea o obligație morală și profesională față de România, având în vedere că statul a finanțat pregătirea lor medicală. Bolojan a sugerat că aceștia ar trebui să lucreze în țară cel puțin doi, trei sau chiar cinci ani după absolvire, subliniind că ideea trebuie transpusă în practică.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
TikTok concediază sute de moderatori și mizează tot mai mult pe inteligența artificială pentru filtrarea conținutului
TikTok concediază sute de moderatori și mizează tot mai mult pe inteligența artificială pentru filtrarea ...
Donald Trump, din nou protagonistul unui videoclip AI controversat. Se prezintă drept „Doctorul Trump” și ironizează vedetele care îl critică
Donald Trump, din nou protagonistul unui videoclip AI controversat. Se prezintă drept „Doctorul Trump” ...
Pedepse mai dure pentru părinții care își pun copiii în pericol sub influența alcoolului sau a drogurilor
Pedepse mai dure pentru părinții care își pun copiii în pericol sub influența alcoolului sau a ...
Robert Sighiartău îl atacă pe Nicușor Dan: „S-a comportat ca un președinte părtinitor, nu ca un mediator”
Robert Sighiartău îl atacă pe Nicușor Dan: „S-a comportat ca un președinte părtinitor, nu ca ...
Ambasadorul SUA în România, mesaj la 250 de ani de independență: Libertatea trebuie apărată în fiecare generație
Ambasadorul SUA în România, mesaj la 250 de ani de independență: Libertatea trebuie apărată în ...
Ucraina a lovit în inima infrastructurii energetice a Rusiei. Atac cu drone asupra terminalului petrolier din Sankt Petersburg
Ucraina a lovit în inima infrastructurii energetice a Rusiei. Atac cu drone asupra terminalului petrolier ...
Sony renunță definitiv la discurile fizice pentru jocurile PlayStation din 2028. Industria intră în era exclusiv digitală
Sony renunță definitiv la discurile fizice pentru jocurile PlayStation din 2028. Industria intră în ...
190 de familii din Sectorul 3 au rămas fără gaze după o avarie la instalația unui bloc
190 de familii din Sectorul 3 au rămas fără gaze după o avarie la instalația unui bloc
Cum a construit familia Timiș imperiul Cris-Tim. De la un mic atelier de mezeluri la un gigant de peste un miliard de lei
Cum a construit familia Timiș imperiul Cris-Tim. De la un mic atelier de mezeluri la un gigant de peste ...
ANM anunță schimbare bruscă a vremii. Furtuni și temperaturi sub normalul perioadei în cea mai mare parte a țării
ANM anunță schimbare bruscă a vremii. Furtuni și temperaturi sub normalul perioadei în cea mai mare ...
România, pe primul loc în UE la taxarea muncii. Aproape jumătate din salariul unui angajat fără copii ajunge la stat
România, pe primul loc în UE la taxarea muncii. Aproape jumătate din salariul unui angajat fără ...
Trump se proclamă salvatorul SUA: „Acesta nu este un sfârşit, ci doar începutul epocii de aur a Americii”
Trump se proclamă salvatorul SUA: „Acesta nu este un sfârşit, ci doar începutul epocii de aur a ...