Ministerul Finanțelor a continuat marți atragerea de fonduri de pe piața internă, obținând încă 56,4 milioane de lei de la bănci, în completarea licitațiilor desfășurate cu o zi înainte. Luni, instituția a împrumutat 375,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală de 109 luni, la o dobândă anuală de 6,94%.
Te-ar mai putea interesa și: Ministerul Justiției continuă selecția candidaților pentru conducerile DIICOT, DNA și a Parchetului General
Emisiunea suplimentară de marți a avut o valoare nominală de 56,4 milioane de lei, iar interesul băncilor a fost ușor mai ridicat, acestea depunând oferte în valoare totală de 65 milioane de lei. Această diferență indică un apetit moderat al investitorilor pentru titlurile de stat, chiar și în contextul dobânzilor relativ ridicate.
Pentru luna aprilie 2026, Ministerul Finanțelor și-a propus să atragă în total 3,9 miliarde de lei de la băncile comerciale, sumă care poate fi majorată cu până la 15% prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, dedicate exclusiv emisiunilor de tip benchmark. Aceste mecanisme permit flexibilitate în procesul de finanțare, în funcție de condițiile pieței și de cererea investitorilor.
Comparativ cu luna martie 2026, când statul a planificat împrumuturi de aproximativ 8 miliarde de lei, nivelul din aprilie este semnificativ mai redus, cu 4,1 miliarde de lei mai mic. Reducerea indică o ajustare a necesarului de finanțare pe termen scurt.