Ministerul Sănătății a anunțat joi, 21 august, că renunță la prevederea dintr-un proiect de ordonanță care ar fi limitat accesul pacienților la procedura ordonanței președințiale pentru obținerea de tratamente sau medicamente ce nu sunt încă incluse în programele naționale de sănătate sau compensate.
Te-ar mai putea interesa și: Ministerul Muncii organizează dezbatere publică pentru modificarea legii pensiilor private
Potrivit explicațiilor oficiale, intenția Ministerului nu a fost de a îngrădi drepturile pacienților, ci de a corecta unele disfuncționalități din sistem și de a găsi o formulă mai echilibrată între nevoile bolnavilor și sustenabilitatea financiară a sistemului public de sănătate.
„Pacienții nu trebuie să sufere din cauza imperfecțiunilor legislative sau a unor soluții incomplete. Obligația noastră, ca stat și ca minister, este să găsim mecanisme corecte, rapide și etice prin care oamenii să aibă acces la tratamentele necesare, mai ales acolo unde nu există alternativă terapeutică.
Soluția nu este să limităm drepturile pacienților, ci să venim cu reguli mai clare și sustenabile, care să asigure echilibru între responsabilitatea autorităților, obligațiile companiilor farmaceutice și, mai ales, dreptul fiecărui pacient”, a transmis ministerul.
În locul restricției propuse inițial, autoritățile pregătesc un mecanism de monitorizare mai strictă și mai responsabilă a tratamentelor obținute prin ordonanță președințială. Astfel, medicul prescriptor va avea obligația să urmărească evoluția pacientului și să evalueze periodic beneficiul terapeutic, raportând aceste date trimestrial. În cazul în care, după prima evaluare anuală, se constată că pacientul obține un beneficiu suplimentar de pe urma tratamentului, se va putea aplica un acord de partajare a costurilor între Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) și compania farmaceutică care deține autorizația de punere pe piață a medicamentului. Această formulă ar permite susținerea pacienților, menținând totodată echilibrul bugetar și responsabilitatea industriei farmaceutice.
Ministerul Sănătății precizează că până când va fi găsită o formulă administrativă completă și funcțională, împreună cu Agenția Națională a Medicamentului și Casa de Asigurări, prevederea privind limitarea ordonanței președințiale este retrasă din proiectul de ordonanță aflat în discuție.
„Până când experții din Ministerul Sănătății, Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale din România și Casa Națională de Asigurări de Sănătate vor identifica o formulă administrativă completă, prevederea respectivă este retrasă din actualul proiect de ordonanță.
Ne asumăm deschis această decizie, pentru că dialogul și încrederea publică sunt mai importante decât impunerea unor soluții incomplete. România are nevoie de un sistem de sănătate în care pacienții să simtă protecție, nu constrângere, iar reformele pe care le construim trebuie să aibă la bază respectul față de oameni”, mai susțin reprezentanții MS.
Te-ar mai putea interesa și: SURSE Scandal în rândul primarilor după ce Ministerul Investițiilor a pus în transparență o OUG care blochează toate investițiile. Ce a spus Bolojan