- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Nicușor Dan a convins liderii PSD, PNL, USR și UDMR să semneze acordul pentru noua Lege a Salarizării

22 May, 11:49 • Daniela Oancea
Nicușor Dan a coordonat medierea în urma căruia Partidul Social Democrat, Partidul Național Liberal, Uniunea Salvați România și Uniunea Democrată Maghiară din România au semnat acordul pentru adoptarea noii legi a salarizării în sectorul public, anunță Administrației Prezidențială.
Nicușor Dan a convins liderii PSD, PNL, USR și UDMR să semneze acordul pentru noua Lege a Salarizării

Nicușor Dan anunță că pe baza acestui acord, forțele politice semnatare se angajează formal să voteze și să adopte noua legislație până la sfârșitul prezentei sesiuni parlamentare, asumându-și astfel îndeplinirea unei etape esențiale din Planul Național de Redresare și Reziliență, care are ca termen limită data de 1 iulie 2026.

Acordul mediat de Nicușor Dan stabilește reguli clare privind impactul financiar al reformei, stipulând explicit că niciun angajat din sectorul public nu va înregistra o scădere a venitului total ca efect al aplicării noii legi.

În același timp, documentul impune o disciplină fiscală strictă, astfel încât cheltuielile totale cu salariile din sectorul public în anul 2027 să nu depășească cheltuielile din anul precedent cu mai mult de 8 miliarde de lei.

Liderii politici au agreat că aplicarea noii legi nu va pune România în situația de a-și încălca obiectivele fiscale asumate pe termen scurt, mediu și lung.

O altă prevedere cheie a înțelegerii este legată de calendarul implementării, noua lege a salarizării urmând să intre în vigoare în totalitate la data de 1 ianuarie 2027, fără a se apela la o aplicare eșalonată și fără posibilitatea de a mai fi modificată ulterior prin intervenții speciale.

Angajamentul politic care stă la baza acestui acord a fost parafat de Sorin Grindeanu din poziția de președinte al PSD, Ilie Bolojan ca președinte al PNL, Dominic Fritz în calitate de președinte al USR și Kelemen Hunor, președintele UDMR.

Ca urmare directă a acestui acord mediat de Nicușor Dan, Ministerul Muncii urmează să publice proiectul de lege și să organizeze calendarul de consultări cu toate categoriile de salariați vizate de textul legii.

Citește și: Nicușor Dan a preluat medierea pe legea salarizării. Guvernul pregătește lansarea proiectului în consultare publică

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Summitul UE-Mexic: Se semnează un acord comercial de peste 86 mld. euro
Summitul UE-Mexic: Se semnează un acord comercial de peste 86 mld. euro
Cseke Attila: Lipsa unor hotărâri de guvern a blocat proiecte de spitale din PNRR. Ministerul Sănătății cere urgent 1,2 mld. lei pentru finalizarea investițiilor
Cseke Attila: Lipsa unor hotărâri de guvern a blocat proiecte de spitale din PNRR. Ministerul Sănătății ...
Trump anunță trimiterea a 5.000 de militari americani în Polonia
Trump anunță trimiterea a 5.000 de militari americani în Polonia
Taiwanul salută ideea ca Trump să discute cu președintele Lai Ching-te, dar ar fi o încălcare gravă a protocolului
Taiwanul salută ideea ca Trump să discute cu președintele Lai Ching-te, dar ar fi o încălcare gravă ...
Nuclearelectrica anunță că Proiectul SMR de la Doicești este deja validat de AIEA
Nuclearelectrica anunță că Proiectul SMR de la Doicești este deja validat de AIEA
Comisia Europeană a semnat acordul SAFE cu România
Comisia Europeană a semnat acordul SAFE cu România
Starbucks deschide un Drive-Thru în Cluj, al doilea din România, o extindere a formatului pe piața locală
Starbucks deschide un Drive-Thru în Cluj, al doilea din România, o extindere a formatului pe piața ...
Ministerul Finanțelor a atras 1,48 miliarde de lei de la bănci prin două emisiuni de obligațiuni, la randamente de până la 6,98%
Ministerul Finanțelor a atras 1,48 miliarde de lei de la bănci prin două emisiuni de obligațiuni, ...
Bogdan Badea, CEO Hidroelectrica, se retrage din cursa pentru șefia companiei: „Nu îmi doresc să conduc Hidroelectrica într-un astfel de mediu, specific anilor ’50”
Bogdan Badea, CEO Hidroelectrica, se retrage din cursa pentru șefia companiei: „Nu îmi doresc să ...
Comisia Europeană reduce drastic estimarea de creștere pentru România în 2026: economie aproape de stagnare, inflație la 7%
Comisia Europeană reduce drastic estimarea de creștere pentru România în 2026: economie aproape de ...
Sorin Grindeanu: „Mă aștept să existe o a doua rundă” de consultări la Cotroceni pentru desemnarea premierului
Sorin Grindeanu: „Mă aștept să existe o a doua rundă” de consultări la Cotroceni pentru desemnarea ...
Angajată a Poștei Române, reținută în dosarul jafului de aproape 10 milioane de lei de la Timișoara
Angajată a Poștei Române, reținută în dosarul jafului de aproape 10 milioane de lei de la Timișoara
Aquila (AQ) investește peste 1,2 mil. euro într-un nou centru logistic la Bacău, cu impact în eficientizarea distribuției din Estul României
Aquila (AQ) investește peste 1,2 mil. euro într-un nou centru logistic la Bacău, cu impact în eficientizarea ...