- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Actualitate

Nicușor Dan, la Washington pentru Consiliul pentru Pace. Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României”

19 Feb, 09:37 • Bugiu ⁠Ana Maria
Donald Trump, Președintele Statelor Unite, a confundat titulatura liderului de la București și l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, în timpul discursului său inaugural la Consiliul Păcii. „Prim-ministrul Dan al României, românii sunt un popor fantastic, mulți vin și muncesc aici în țară, ne ajută, sunt niște oameni de nădejde”, a declarat Trump
Nicușor Dan, la Washington pentru Consiliul pentru Pace. Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României”

În discursul său inaugural, președintele Trump și-a asumat o parte din merit pentru ascensiunea unor lideri străini, invocând sprijinul său public, inclusiv pentru șefa guvernului Japoniei, Sanae Takaichi, și pentru președintele Argentinei, Javier Milei, amintind și alți lideri care s-au bucurat de protecția sa.

„Nu ar trebui să susțin pe nimeni, dar susțin oamenii care îmi plac”, a spus Trump. „Am avut un palmares foarte bun în a susține candidați politici în Statele Unite, dar acum susțin și lideri străini, inclusiv Viktor Orban, care este aici, și alții”.

Arătând spre Milei, Trump a spus: „Era puțin în urmă în sondaje. A ajuns să câștige la o diferență zdrobitoare”.

„Tocmai am susținut-o pe prim-ministra Japoniei. Era într-o cursă strânsă, dar probabil urma să câștige, iar ea își dorea cel mai mare scor din istoria Japoniei. Așa că mă place foarte mult”.

Trump a recunoscut, de asemenea, că sprijinul său pentru Viktor Orban nu a fost tocmai bine primit în Europa.

„Nu toată lumea din Europa iubește această susținere”, a spus el. „Este în regulă. Viktor face o treabă incredibilă. A făcut o treabă extraordinară în privința imigrației, spre deosebire de unele țări care și-au făcut singure rău”.

Președintele Nicușor Dan participă la Washington la reuniunea inaugurală a Consiliului pentru Pace, inițiativă lansată de Donald Trump, unde principalul subiect este planul de reconstrucție a Gazei.

Președintele Nicușor Dan este așezat la masă lângă fostul prim-ministru britanic Tony Blair, care face parte din Consiliul Executiv pentru Gaza al Consiliului Păcii.

România ia parte la discuții în calitate de observator, invocând necesitatea respectării angajamentelor asumate în cadrul Uniunii Europene, dar și importanța consolidării relației bilaterale cu Statele Unite.

Șeful statului român a explicat că decizia de a onora invitația a fost luată după consultări detaliate cu partea americană, în contextul obligațiilor internaționale deja asumate de țara noastră, potrivit digi24.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Nicușor Dan salută decizia CCR privind reforma pensiilor magistraților, „un gest de echitate”

Nicușor Dan, la Washington pentru Consiliul pentru Pace al lui Trump: România participă ca observator la reuniunea privind Gaza

Întâlnirea are loc la Institutul pentru Pace din Washington, D.C., la ora 15:40 (ora locală), potrivit programului oficial transmis de Administrația Prezidențială. Din delegația României fac parte:

  • Marius Lazurca, consilier prezidențial pentru securitate națională;
  • Radu Burnete, consilier prezidențial pentru politici economice și sociale;
  • Vlad Ionescu, consilier de stat în cadrul Departamentului Politică Externă, Parteneriate Strategice și Românii de Pretutindeni.

Președintele Nicușor Dan a precizat, într-un interviu acordat postului Radio România Actualități, că participarea României este „în interesul național”, însă exclusiv în calitate de observator. El a explicat că Carta Consiliului conține prevederi care intră în contradicție cu obligațiile asumate de România în cadrul Uniunii Europene, în special în ceea ce privește regimul sancțiunilor internaționale.

„Nu putem semna încălcând obligațiile deja asumate”, a subliniat șeful statului, arătând că statele membre ale Consiliului își propun să adopte împreună sancțiuni, în timp ce România este legată de deciziile comune ale UE în acest domeniu.

Potrivit președintelui, prezența sa la Washington are și o dimensiune diplomatică importantă. În contextul unor „dubii” sau „neîncrederi” apărute după anularea alegerilor din România, participarea la acest forum ar contribui la consolidarea și clarificarea relației bilaterale dintre România și Statele Unite.

Deși nu sunt programate întâlniri bilaterale oficiale, Nicușor Dan a menționat că este posibil să existe discuții informale, „de salon”, în marja evenimentului.

Potrivit declarațiilor purtătoarei de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, peste 20 de țări participă la reuniune, iar 27 dintre cele aproximativ 60 invitate au acceptat până în prezent să devină membre ale Consiliului. Printre statele europene membre se numără Bulgaria, Ungaria, Albania și Kosovo.

Italia, Cipru, Grecia, România și Uniunea Europeană participă în calitate de observatori. Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost invitată, însă va fi reprezentată de comisarul pentru Mediterana, Dubravka Suica. UE a transmis că are „o serie de întrebări” privind statutul și atribuțiile Consiliului.

În schimb, unele puteri occidentale și alți aliați tradiționali ai SUA au adoptat o poziție rezervată. Cardinalul Pietro Parolin, principalul diplomat al Vaticanului, a declarat că gestionarea crizelor internaționale ar trebui să rămână în responsabilitatea Organizația Națiunilor Unite. Papa Leon (primul papă american) a fost invitat, dar a refuzat participarea, decizie calificată drept „profund regretabilă” de Casa Albă.

Principalul subiect al reuniunii inaugurale este un amplu plan de reconstrucție pentru Gaza, devastată de conflictul dintre Israel și Hamas. Administrația Trump este așteptată să anunțe un pachet de aproximativ 5 miliarde de dolari pentru eforturi umanitare și de reconstrucție.

De asemenea, sunt așteptate detalii privind o posibilă „Forță Internațională de Stabilizare” care ar urma să mențină ordinea în Gaza, în baza planului în 20 de puncte anunțat anterior de administrația americană. Planul prevedea un armistițiu etapizat, dezarmarea Hamas și instituirea unei administrații tehnocrate temporare pentru teritoriile palestiniene.

Reconstrucția Gazei este estimată de ONU la aproximativ 70 de miliarde de dolari – o sarcină uriașă, având în vedere distrugerile masive.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea parcului auto
Programul Rabla continuă în 2026 cu buget suplimentat. Încă 100 de milioane de lei pentru înnoirea ...
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Tanczos Barna cere prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare cu petrol
Traian Băsescu: România nu este dependentă de Strâmtoarea Ormuz și are surse alternative de aprovizionare ...
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile publice
RENAR: Metrologia și acreditarea, esențiale pentru siguranța pieței și încrederea în politicile ...
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
Oana Gheorghiu, reclamată la DNA de Dragoș Vlad. Fostul șef ADR acuză presiuni pe proiectul PNI
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne scăzut
OMS declară alertă internațională din cauza focarului de Ebola din Congo, dar riscul global rămâne ...
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau atacurile
Iranul amenință că va extinde conflictul „dincolo de regiune” dacă SUA și Israelul își reiau ...
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Dom de căldură peste Europa. Temperaturi de vară în vest, vreme instabilă în România
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul Agriculturii
Reguli noi pentru carnea de porc. Etichete mai clare și controale în supermarketuri anunțate de Ministerul ...
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Miniștrii de externe ai țărilor membre NATO se reunesc în Suedia pe 21–22 mai 2026
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
Grindeanu sesizează CCR în legătură cu ordonanţa „SAFE” adoptată de Guvernul Bolojan
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
„Campioana” inflației în UE. Prețurile cresc de peste trei ori mai rapid decât media europeană
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei și achizițiile publice
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu șeful Dacia România. Discuțiile au vizat Programul Rabla, prețul energiei ...
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie nu va fi prelungit
APIA a primit peste 500.000 de cereri pentru subvențiile agricole, iar termenul-limită din 5 iunie ...
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Bugetul TAROM, considerat nerealist de Radu Miruță, amânat la aprobare
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Spațiul aerian al aeroportului din Vilnius redeschis, după o alertă cu dronă în Lituania
Putin și Xi discută proiectul conductei de gaze Power of Siberia, în timp ce războiul din Iran zguduie piețele energetice
Putin și Xi discută proiectul conductei de gaze Power of Siberia, în timp ce războiul din Iran zguduie ...
Grupul eMAG: investiții de 1,2 miliarde de lei în noul exercițiu financiar, focus pe AI, logistică și servicii financiare
Grupul eMAG: investiții de 1,2 miliarde de lei în noul exercițiu financiar, focus pe AI, logistică ...