Nicușor Dan continuă seria consultărilor politice de la Palatul Cotroceni și i-a invitat joi la discuții pe parlamentarii din grupul Uniți pentru România, grupul PACE – Întâi România și pe parlamentarii neafiliați, în contextul negocierilor pentru desemnarea viitorului premier și formarea unei majorități guvernamentale.
Potrivit Administrației Prezidențiale, consultările se vor desfășura după următorul program: de la ora 9:00 vor avea loc discuțiile cu Grupul parlamentar Uniți pentru România, de la ora 10:00 cu Grupul parlamentar PACE – Întâi România, iar de la ora 11:00 cu parlamentarii neafiliați.
Noua rundă de consultări vine după întâlnirile organizate luni de șeful statului cu liderii principalelor formațiuni parlamentare, respectiv Partidul Social Democrat, Alianța pentru Unirea Românilor, Partidul Național Liberal, Uniunea Salvați România, Uniunea Democrată Maghiară din România, reprezentanții Grupului parlamentar al minorităților naționale, SOS România și Partidul Oamenilor Tineri.
Discuțiile au loc în contextul în care partidele parlamentare nu au reușit până acum să contureze o majoritate clară pentru susținerea unui nou executiv, iar desemnarea candidatului pentru funcția de prim-ministru rămâne blocată de divergențele dintre formațiunile politice.
Nicușor Dan le-a cerut liderilor formațiunilor politice să ajungă într-un termen rezonabil la un numitor comun privind formula de guvernare.
„Vom continua seria de consultări până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală.”
„Apelul meu public este același pe care l-am subliniat și în cadrul întâlnirilor de astăzi: este esențial ca partidele să dea dovadă de responsabilitate, de maturitate și să ajungă, într-un timp rezonabil, la un numitor comun, cu formule coerente și propuneri viabile.”
Negocierile dintre partide rămân blocate, în condiţiile în care principalele formaţiuni îşi menţin poziţiile divergente privind viitorul Executivului. Partidul Social Democrat susţine necesitatea instalării unui guvern cu puteri depline până la 1 iulie, însă respinge varianta unui cabinet condus de Ilie Bolojan.
De cealaltă parte, Partidul Național Liberal (PNL) şi Uniunea Salvați România (USR) au transmis că nu vor sprijini un executiv, inclusiv unul tehnocrat, din care să facă parte social-democraţii.
Totodată, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) i-a solicitat preşedintelui mandatul pentru formarea viitorului guvern.
În acelaşi timp, Uniunea Democrată Maghiară din România şi Grupul Minorităţilor Naţionale (UDMR) au anunţat că vor susţine o majoritate parlamentară fără AUR, în timp ce Partidul Oamenilor Tineri (POT) s-a declarat favorabil unei formule de guvernare prooccidentale.
SOS România a contestat modul de organizare a consultărilor de luni, considerând că acestea au fost desfăşurate neconstituţional, pe motiv că ordinea intrării partidelor la discuţii nu ar fi respectat ponderea formaţiunilor în Parlament.
Indiferent de formula politică agreată – guvern majoritar, minoritar sau tehnocrat – viitorul cabinet va avea nevoie de susţinerea a cel puţin 233 de parlamentari pentru a obţine votul de învestitură în Legislativ.
Citește și: Nicușor Dan cere partidelor „responsabilitate și maturitate” pentru formarea unei majorități stabile