Cazul lui Vlad Pascu, tânărul care în august 2023 a produs accidentul de la 2 Mai, soldat cu moartea a doi tineri și rănirea altor trei, a scos la iveală grave nereguli în activitatea Poliției din Constanța. La doi ani de la tragedie, întrebarea legată de soarta polițiștilor implicați rămâne de interes public, potrivit digi24.ro.
Te-ar mai putea interesa și: Vlad Pascu a fost condamnat la zece ani de închisoare. Hotărârea este definitivă
În noaptea de 18-19 august 2023, Pascu fusese oprit în trafic de un echipaj de poliție, iar în mașina sa au fost descoperite droguri. Agentul l-a condus la secție și a solicitat un test antidrog. De la dispecerat i s-a transmis, însă, că nu existau aparate disponibile în județ, deși ulterior s-a dovedit că la Constanța existau nu mai puțin de 15 astfel de dispozitive funcționale. După ce a fost eliberat de la secție, la aproximativ o oră distanță, Pascu a urcat din nou la volan și a provocat accidentul mortal din localitatea 2 Mai, în urma căruia au murit Sebi și Roberta și alți trei tineri au fost răniți.
În urma tragediei, Ministerul Afacerilor Interne a declanșat o anchetă la nivelul IPJ Constanța. Raportul Corpului de Control al ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, a identificat „încălcări succesive ale normelor”, lipsă de profesionalism și carențe în managementul structurilor de poliție implicate.
„Concluziile raportului arată încălcări succesive ale normelor din partea echipajelor, pe fondul pregătirii profesionale precare ori nerespectării cu bună știință a regulilor de către polițiști. S-au stabilit carențe în actul managerial privind organizarea misiunilor din competență”, erau concluziile anchetei Corpului de control, cerute de ministrul de Interne, Cătălin Predoiu.
Pe fondul scandalului, patru șefi importanți din Poliția Constanței și-au dat demisia: șeful Poliției Mangalia, șeful IPJ Constanța și adjunctul său, precum și șeful Poliției Rutiere județene. Totuși, potrivit informațiilor Digi24, aceștia nu au părăsit sistemul: unii au rămas angajați în cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Constanța pe alte funcții, în timp ce alții au ieșit la pensie.
Un exemplu este Dragoș Cristea, care în 2023 era șeful Poliției Mangalia. La doi ani de la accident, acesta ocupă postul de șef adjunct al aceleiași structuri. El, alături de operatorul 112 implicat în gestionarea apelului din acea noapte, a fost sancționat atunci cu diminuarea salariului cu 20% pentru o perioadă de trei luni.
Între timp, procesul lui Vlad Pascu s-a încheiat. Pe 21 august, instanța de apel de la Constanța a confirmat decizia Judecătoriei Mangalia și l-a condamnat definitiv pe Pascu la 10 ani de închisoare. Părinții victimelor, Sebi și Roberta, au declarat că sentința aduce o oarecare alinare, dar nu va putea compensa pierderea copiilor lor.
Te-ar mai putea interesa și: Vlad Pascu îşi află astăzi sentinţa. Curtea de Apel Constanţa este aşteptată să anunţe decizia, după ce în prima instanţă criminalul din Vama Veche a primit 10 ani de închisoare