Actualitate

Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 de ani

30 Mar, 13:38 • Bugiu ⁠Ana Maria
La sfârșitul lunii februarie, în evidențele AMOFM București erau înregistrați 5.923 șomeri, majoritatea neindemnizați și cu studii liceale sau superioare. Profilarea arată că aproape jumătate dintre aceștia sunt greu sau foarte greu ocupabili, evidențiind provocările pentru reinserția pe piața muncii.
Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 de ani

La sfârșitul lunii februarie, rata șomajului în București era de 0,45%, în scădere ușoară față de luna precedentă, când se situa la 0,46%, potrivit datelor publicate de Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă (AMOFM) București. În evidențele instituției erau înregistrați 5.923 de șomeri, dintre care 3.650 erau femei, iar întreaga populație șomeră provenea din mediul urban, potrivit Agerpres.

Te-ar mai putea interesa și: Rata șomajului a urcat la 3,35% în ianuarie 2026. Peste 268.000 de români fără loc de muncă

Rata șomajului în București scade ușor la 0,45%, majoritatea șomerilor fiind din grupele 30–55 de ani

Din totalul șomerilor, 1.734 beneficiau de indemnizație de șomaj, în timp ce 4.189 persoane erau neindemnizate, ceea ce arată că majoritatea șomerilor din Capitală nu primesc sprijin financiar direct de la stat.

Structura pe grupe de vârstă relevă că cei mai mulți șomeri se încadrează între 30 și 39 de ani (1.377 persoane), urmați de categoria 40 – 49 de ani (1.442 persoane) și cei între 50 și 55 de ani (1.218 persoane). Persoanele peste 55 de ani reprezentau 1.265 șomeri, în timp ce tinerii între 25 și 29 de ani erau 419, iar cei sub 25 de ani doar 202. Această distribuție arată că șomajul afectează în principal segmentele de vârstă mature, în timp ce tinerii sunt mai puțin prezenți în evidențele AMOFM.

În ceea ce privește nivelul de educație, cea mai mare pondere este deținută de șomerii cu studii liceale (35,52%), urmați de cei cu studii superioare (28,75%). Șomerii cu studii gimnaziale reprezintă 16,68%, cei cu școală profesională sau arte și meserii 15,18%, în timp ce studii postliceale au doar 2,92%, iar șomerii cu studii primare sau fără studii reprezintă doar 0,95% din total.

Pe baza profilării nivelului de ocupabilitate, AMOFM a clasificat șomerii astfel:

  • 1.122 persoane foarte greu ocupabile,
  • 1.777 greu ocupabile,
  • 1.744 mediu ocupabile,
  • 1.280 ușor ocupabile.
Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât media europeană
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât ...
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele șapte luni
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele ...
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă înțelegere privind licitațiile pentru spitale
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă ...
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole au crescut cu 13,9%
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole ...
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria sau Ungaria
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria ...
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, chemați să contribuie la politicile publice
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, ...
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli să se aplice din 2030
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli ...
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la 340.000 de lei
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la ...
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă focarul
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă ...
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute lunar
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute ...