Actualitate

Tragedie în Mexic. 64 de morți și 65 de dispăruți după ploile torențiale care au lovit centrul și estul țării

14 Oct, 12:35 • Bugiu ⁠Ana Maria
Ploile intense din ultimele zile au provocat inundații severe în statele Veracruz, Hidalgo și Puebla, izolând comunități montane și determinând autoritățile să evacueze pacienți și localnici cu elicopterul. Situația rămâne critică, iar echipele de salvare continuă intervențiile.
Tragedie în Mexic. 64 de morți și 65 de dispăruți după ploile torențiale care au lovit centrul și estul țării

Mexicul se confruntă cu o tragedie majoră, după ce ploile torențiale din ultimele zile au provocat cel puțin 64 de decese și au lăsat alte 65 de persoane dispărute, informează guvernul mexican prin agenția AFP. Cele mai afectate zone sunt statele Veracruz, Hidalgo și Puebla, situate în centrul și estul țării, unde ploile intense au dus la creșterea nivelului râurilor și pârâurilor, provocând inundații și pagube semnificative, potrivit g4media.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Tragedie în Australia. Trei morți, după o pană masivă a rețelei telefonice

Tragedie în Mexic. 64 de morți și 65 de dispăruți după ploile torențiale care au lovit centrul și estul țării

Statul Hidalgo este cel mai grav afectat, cu 43 de persoane dispărute, majoritatea provenind din comunități montane izolate din cauza drumurilor inaccesibile. Autoritățile folosesc elicoptere pentru a interveni în cazurile de urgență și pentru a evacua persoane aflate în pericol. În orașul Pachuca, capitala statului Hidalgo, au fost mobilizate aeronave militare și guvernamentale pentru transportul pacienților și ajutorarea localnicilor. La San Bartolo de Tutotepec, mai mulți pacienți ai unui spital au fost transferați cu elicopterul, după ce drumurile care legau cătunele de restul regiunii au fost blocate de inundații.

Ploile au început luni și au continuat până joi, iar autoritățile locale și federale lucrează intens pentru a acorda sprijin persoanelor afectate, pentru a evacua comunitățile izolate și pentru a preveni pierderi suplimentare. Guvernul a declarat stare de urgență în mai multe regiuni și a mobilizat echipe de salvare, inclusiv unități de protecție civilă, militare și guvernamentale. Situația rămâne critică, în special în zonele muntoase, unde accesul rutier este limitat și riscul inundațiilor și al alunecărilor de teren este crescut.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât media europeană
România rămâne campioana inflației în UE. Prețurile cresc de aproape trei ori mai repede decât ...
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele șapte luni
Românii încep mai multe afaceri în 2026. Aproape 86.000 de firme și PFA-uri, înființate în primele ...
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă înțelegere privind licitațiile pentru spitale
Inspecții la Philips România și 10 distribuitori. Consiliul Concurenței suspectează o posibilă ...
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole au crescut cu 13,9%
Agricultura începe să schimbe balanța comercială a României. BNR: Exporturile de materii prime agricole ...
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Daniel Dăianu, avertisment dur privind PNRR: „România nu își permite să piardă miliarde de euro”
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria sau Ungaria
Carburanții s-au scumpit din nou în România. Cât economisesc șoferii dacă alimentează în Bulgaria ...
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, chemați să contribuie la politicile publice
Ministerul Economiei lansează o nouă platformă de dialog cu mediul de afaceri. Antreprenorii și companiile, ...
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli să se aplice din 2030
Admiterea la liceu și Evaluarea Națională, schimbate din mers? Raluca Turcan propune ca noile reguli ...
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la 340.000 de lei
Furtunile lasă pagube de sute de mii de lei. Cele mai mari despăgubiri pentru locuințe au ajuns la ...
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă focarul
Misterul focului care arde de un an sub pământ, în Lunca Mureșului. Pompierii nu reușesc să stingă ...
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Ministerul Culturii lansează un program-pilot pentru un viitor teatru dedicat
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute lunar
Blocada de facto a porturilor Odesa lovește agricultura ucraineană. Sute de milioane de dolari pierdute ...