Autostrada Moldovei A7 marchează un progres major odată cu deschiderea oficială a pasajului rutier de la Spătaru, prima structură finalizată peste traseul autostrăzii și un element-cheie pentru fluidizarea traficului pe una dintre cele mai aglomerate rute din România — DN2 (E85). Pasajul, parte a nodului care va lega DN2 de Autostrada A7, elimină complet blocajele istorice dintre Hanul lui Țintă și Spătaru, un punct cunoscut pentru ambuteiaje permanente, accentuate de traficul greu și de fluxul intens de autovehicule.
Te-ar mai putea interesa și: Autostrada A1 Sibiu – Pitești, cea mai complexă și dificilă lucrare rutieră din România, primește finanțare externă
Potrivit autorităților, începând de săptămâna viitoare, cei 14 km de autostradă aferenți acestui lot vor fi deschiși traficului, marcând momentul în care șoferii vor putea circula neîntrerupt de la București la Focșani, pe aproximativ 211 km de drum rapid.
Tronsonul inaugurării este realizat de același constructor care a finalizat în 2023 lotul Nușfalău–Suplacu de Barcău (A3), fiind al doilea proiect major finalizat în ritm accelerat.
Progrese semnificative sunt raportate și pe alte porțiuni ale Autostrăzii Moldovei:
Lotul Focșani–Domnești Târg (35,6 km): 95% finalizat
Constructorul UMB Spedition lucrează cu o mobilizare impresionantă — 1.600 de muncitori și 500 de utilaje. Printre lucrările aflate în faza finală se numără:
Dacă ritmul se menține, tronsonul ar putea fi finalizat până la sfârșitul anului. Contractul are o valoare de 2,354 miliarde lei, finanțat prin PNRR.
Deja funcțional, tronsonul Mizil–Pietroasele a ridicat la 132 km lungimea totală circulabilă a A7 între Ploiești și Buzău.
Cu o mobilizare de 4.000 de muncitori UMB, se lucrează simultan pe toate cele trei loturi. Progresul mediu depășește 80%, ceea ce face realistă deschiderea completă a autostrăzii până la Pașcani în 2026, adică 390 km neîntrerupți de la București.
Pe lotul 2 Domnești Târg–Răcăciuni (38,78 km), se va putea circula până la Adjud pe aproximativ 17 km până la finalul anului. Se lucrează intens la:
Contractul pentru acest tronson are o valoare de 2,48 miliarde lei, finanțat tot prin PNRR.