- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Firmele vor putea achizitiona maximum 10.000 de masini prin programul \”Rabla\”

19 Jun, 16:44 • Redactia DailyBusiness
Firmele vor fi incluse in programul national de innoire a parcului auto, denumit si "Rabla", insa vor putea achizitiona maximum 10.000 de unitati, au declarat, vineri, pentru Mediafax, surse ministeriale.
Firmele vor putea achizitiona maximum 10.000 de masini prin programul \Rabla\

Din totalul fondurilor pentru programul „Rabla”, care se ridica la 228 milioane lei, suma de 190 milioane lei, echivalentul primei pentru 50.000 de unitati, este alocata persoanelor fizice, potrivit unui document guvernamental.

Diferenta de 38 milioane lei, pentru 10.000 de unitati, reprezinta banii alocati firmelor, cand acestea vor intra in programul national de stimulare a innoirii parcului auto.

Nicolae Nemirschi, ministrul Mediului, a declarat, la inceputul lunii iunie, ca si persoanele juridice ar putea intra in programul „Rabla”, de la 1 septembrie.

„Aici lucrurile se duc un pic spre legislatia europeana, si avand discutii cu Consiliul Concurentei, aici trebuie aplicata asa numita schema de ajutor de minimis, adica de ajutor de stat, dar lucrul acesta se face in niste etape”, a declarat atunci Nemirschi.

„Insa el va fi fezabil si va fi aplicat in a treia etapa. Adica de la 1 septembrie vor beneficia de autoturisme si autoutilitare si persoanele juridice, in aceleasi conditii”, a precizat ministrul.

Numarul total de locuri pentru programul de inlocuire a parcului auto national a crescut in acest an la 60.000, fata de 40.000 in 2008.

De asemenea, prima de casare primita de cei care dau la fier vechi masina a fost majorata la 3.800 de lei pe unitate, comparativ cu 3.000 de lei in 2008.

Astfel, fondurile totale alocate pentru programul de innoire a parcului auto in 2009 vor fi de 228 de milioane de lei, conform ordonantei de Guvern privind reluarea programului.

O alta noutate este aceea ca in program vor putea intra masinile mai vechi de 10 ani, fata de nivelul de 12 ani prevazut in 2008.
Administratia Fondului pentru Mediu (AFM) a validat participarea a 134 de producatori, importatori si distribuitori de masini in etapa a doua a editiei 2009 a programului „Rabla”, fiind primiti doar cei care au epuizat cel putin 80% din cuantumul alocat in prima faza.

Etapa a doua a programului se va desfasura intre 1 iunie si 31 august. Pentru faza a doua sunt disponibile 27.936 de masini, suma totala alocata de AFM in aceasta a doua etapa fiind de 106 milioane lei.

Numarul masinilor disponibile in cea de-a doua faza este 27.936, dintre care 7.936 sunt cele care nu au fost vandute in prima etapa.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, au murit
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, ...
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul European
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul ...