- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Rovinieta cu valabilitate de 3 luni va intra in vigoare de la 1 august

19 Mar, 18:12 • Redactia DailyBusiness
Ministerul Transporturilor si Infrastructurii (MTI) va introduce de la 1 august rovinieta cu valabilitate de 3 luni, cuantumul acesteia nefiind inca stabilit, a declarat pentru Mediafax Eusebiu Pistru, secretarul de stat in ministerul de resort.
Rovinieta cu valabilitate de 3 luni va intra in vigoare de la 1 august

„In acest moment, actul normativ se afla la Parlament si urmeaza ca de la 1 august sa introducem rovinieta de trei luni, odata cu implementarea sistemului electronic de emitere a rovinietei”, a spus Pistru.

In prezent, soferii pot achizitiona roviniete cu valabilitate de o zi, 7 zile, 30 de zile sau un an, la preturi intre 3 euro si 1.210 euro, in functie de tipul autovehiculului.

Sistemul electronic de emitere si control al rovinitei va intra in functiune la 1 august, urmand ca soferii fara documentele care atesta plata acesteia sa achite Companiei de Drumuri despagubiri in functie de tipul vehiculului, respectiv intre 28 si 1.210 euro, si amenzi cuprinse intre 250 si 4.500 de lei.

Sumele provenite din despagubiri vor fi venituri extra bugetare ale Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) si reprezinta o suma egala cu tariful pe un an.

Amenzile vor fi intre 250 si 500 de lei pentru autoturisme, intre 750 si 1.200 pentru vehiculele cu masa maxima de 3,5 tone si poate merge pana la 4.500 de lei pentru camioanele cu masa de minim 12 tone si patru axe.

CNADNR va urmari esantioane de trafic si va transmite catre personalul care face verificari ordine de lucru prin intermediul unor terminale mobile privitor la datele de identificare ale vehiculelor de controlat.

Astfel, vor fi oprite in trafic doar vehiculele pentru care exista suspiciunea ca detinatorii nu au achitat acest tarif.

Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, soferilor li se va retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a rovinietei.

Proiectul mai prevede injumatatirea cuantumului amenzilor contraventionale, eliminand posibilitatea de retinere a 25% din cuantumul acestora de catre institutia din care face parte agentul constatator.

CNADNR a selectat la inceputul anului consortiul Novensys Corporation/UTI Systems pentru a livra sistemul, valoarea contractului fiind de 35,96 milioane de lei, fara TVA.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 de milioane de euro din PNRR
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 ...
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și omologul ucrainean
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și ...
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai Rotem
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai ...
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument de campanie
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument ...
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității UE
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității ...
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și modificarea Legii minelor
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și ...
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță de urgență
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță ...
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant global”, spune von der Leyen
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant ...
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile magistraților
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile ...
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni