- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Media & Advertising

Factorul emotional in PR

05 Sep, 14:44 • Redactia DailyBusiness

In vara asta mi-am angajat un nou Account Manager in agentia mea de PR. Numele ei este Irina Bucur si venea la noi in agentie cu un background de numai un an de zile in media. As vrea sa va impartasesc ceea ce am observat in aceste doua luni in experienta traita alaturi de ea si care mi-a reconfirmat idee ca PR-ul nu este ceva rigid, ci este o meserie care se traieste cu intensitate, cu sentiment si cu multa adrenalina.

Ceea ce m-a determinat sa o aleg pe Irina a fost entuziasmul ei, dorinta de a invata ceva nou, capacitatea de a asimila repede informatiile noi si felul ei de a pune mult suflet in ceea ce face.

Sunt calitatile astea suficiente pentru a deveni un bun PR? Eu cred ca da, dar cu conditia de a fi insotite de experienta unui om care a invatat PR-ul in practica si care a cochetat si cu teoria.

Pentru mine o agentie de PR nu trebuie sa se transforme intr-o institutie , corporatie cu tot ce presupune aceasta. La fel ca in agentiile de publicitate, unde oamenii de creatie au un tratament special si oamenii de relatii publice trebuie motivati sa fie creativi, implicati si uneori emotionali. Un om care va fi atasat emotional de companie va sti sa o reprezinte cat mai bine.

Sfatul pe care-l dau managerilor, antreprenorilor care isi angajeaza oameni de Relatii Publice sau agentii de PR: Nu uitati sa ii motivati emotional pe acestia, vorbiti-le despre inceputuri, despre adevaratele valori ale companiei, despre gustul victoriei dar si al esecului si veti vedea ca veti reusi sa alegeti cei mai potrivit pentru organizatia dumneavoastra.

Sigur, nu se poate sa faci PR in absenta teoriei sau a practicii, dar nici in absenta implicarii. Echilibrul este cel mai important atunci cand alegeti un PR.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin