- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Platiti impozite de frica, sau de ce?

12 May, 13:45 • Redactia DailyBusiness

Am facut un mic sondaj online cu intrebarea „aveti si alte motive sa platiti taxe si impozite, in afara de frica de pedeapsa?”. Din 10 raspunsuri, toate 10 au fost negative.

Desigur, un astfel de sondaj nu poate fi considerat relevant. Dar din experienta cotidiana observam un sentiment general de respingere la adresa statului. Vedem statul ca pe un zbir. Ii dam banii ceruti de parca am achita o taxa de protectie la „zmardoiul cartierului”, maraim ca ne jecmaneste si atat. Nici nu ne trece prin cap sa-l consideram un partener, pe care il platim ca sa ne faca viata mai usoara, asa cum il platim pe instalator sa ne repare teava sau pe ospatar sa ne aduca meniul.

Notiuni ca invatamant, infrastructura, servicii medicale, ordine publica, protectie sociala, au ajuns subiecte de bancuri.

Veti spune „da, dar daca taxele si impozitele sunt platite, nu mai conteaza motivatia, important e sa se stranga bani la buget”. Ba conteaza. Contribuabilul care nu respecta statul si doar se teme de el se gandeste tot timpul cum sa il insele. De exemplu, premierul Emil Boc „a pus biciul” pe munca la negru, intarind controalele si sanctiunile. Vor deveni companiile mai constiincioase, vom avea mai multi bani la buget?

Mariana Campeanu, fost ministru al Muncii in guvernarea Tariceanu, spune ca angajatorii vor face forme legale pentru angajati de frica pedepselor, [url=https://www.dailybusiness.ro/stiri-companii/biciul-lui-boc-pe-munca-la-negru-ar-putea-adanci-ranile-economiei-vezi-efectele-62237/]dar vor micsora salariile[/url], ca sa recupereze astfel banii dati la stat.

Efectul? Vor scadea puterea de cumparare, consumul si implicit… colectarile la buget. Practic, Guvernul da pe pere ce ia pe mere si in plus, mareste saracia la o parte din populatie.

„Sunt antreprenor, platesc si peste 80% impozit, dar nu regret. Am gratuitati si facilitati la transport, la spital, la scoala pentru copii, chiar si la servicii turistice. Nu m-as muta in alta tara, cu impozit mai mic, pentru ca mi-e bine aici”. Nu e bolboroseala vreunui nevrotic, exact asa mi-a spus un cetatean suedez.

Stiu, e cliseistic sa ne tot comparam cu occidentalii, dar Suedia se afla pe Terra, ca si Romania, si e locuita tot de pamanteni, cu doi ochi, doua maini, doua picioare si un singur creier.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze