- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Mihai Leu, campionul care a luptat până la capăt. O viață de legendă în sport și dincolo de el

02 Jul, 00:20 • Bugiu ⁠Ana Maria
Mihai Leu, primul român devenit campion mondial la box profesionist și ulterior campion național în raliuri, s-a stins din viață la doar 56 de ani, după o luptă grea cu boala. A fost un simbol al voinței și al pasiunii, atât în ring, cât și pe circuitele de motorsport.
Mihai Leu, campionul care a luptat până la capăt. O viață de legendă în sport și dincolo de el

Mihai Leu, unul dintre cei mai iubiți și respectați sportivi ai României, s-a stins din viață la vârsta de 56 de ani, în seara de 1 iulie 2025, după o luptă grea și îndelungată cu o boală necruțătoare. Fost campion mondial la box profesionist și campion național la raliuri, Mihai Leu a fost un simbol al ambiției, curajului și perseverenței. De-a lungul vieții, el nu a excelat doar în sport, ci și prin demnitatea cu care a înfruntat fiecare obstacol, inclusiv cel mai dificil meci al vieții sale: lupta cu boala.

Te-ar mai putea interesa și: Mihai Leu este în stare gravă. Campionul mondial la box este în comă

Mihai Leu, campionul care a luptat până la capăt

În ultimii ani, sănătatea lui Mihai Leu s-a deteriorat considerabil. Diagnosticat în 2014 cu cancer la colon, sportivul a trecut prin mai multe intervenții chirurgicale, tratamente dificile și perioade grele de recuperare. Din păcate, în decembrie 2024, boala a recidivat, necesitând montarea unui stent renal, iar complicațiile intervenției i-au redus dramatic șansele de supraviețuire. În total, Mihai Leu a suportat patru operații majore, fiecare marcând o nouă luptă pentru viață.

În aprilie 2025, starea lui s-a agravat din nou, fiind transportat de urgență cu elicopterul la spital în urma unei hemoragii interne. A fost supus unei intervenții chirurgicale și a petrecut mai multe zile în secția de terapie intensivă. Cu toate acestea, spiritul său de luptător nu l-a părăsit. După două săptămâni de spitalizare, Mihai posta un mesaj încurajator pe Facebook, în care le mulțumea medicilor și susținătorilor și își exprima dorința de a reveni la cursele de super rally, a doua sa mare pasiune, după box.

Din nefericire, o nouă hemoragie internă l-a readus pe patul de spital, de această dată în stare critică, la Institutul Clinic Fundeni. A fost internat în comă indusă, iar organismul său slăbit nu a mai rezistat. Pe 1 iulie 2025, familia sa a anunțat cu durere trecerea în neființă a celui care a fost un model pentru întreaga Românie.

Anunțul a fost făcut printr-un mesaj pe pagina de Facebook a fostului sportiv, în care era evidențiat faptul că Mihai Leu nu a fost doar un campion în ring sau pe traseul de raliu, ci și un om de o calitate excepțională, iubit de familie, prieteni și fani deopotrivă.

Cariera lui Mihai Leu a fost remarcabilă. În 1987, devenea campion mondial la box la juniori, marcând începutul unei traiectorii sportive de excepție. În 1988, se muta în Germania, unde se legitima la Bayer Leverkusen și devenea campion național în 1989 și 1990. Cea mai mare realizare a sa a venit în 1997, când a câștigat titlul mondial WBO la categoria semimijlocie, devenind astfel primul campion mondial la box profesionist din istoria României.

După retragerea din box, și-a urmat o altă pasiune: motorsportul. Revenit în România, Mihai Leu a început o carieră în raliuri, unde a obținut rezultate excelente, culminând cu titlul de campion național în 2003. A fost mereu activ în competiții și în promovarea sporturilor cu motor, implicându-se inclusiv în organizarea de evenimente și susținerea tinerelor talente.

Te-ar mai putea interesa și: Mihai Leu, în continuare în stare gravă la ATI. Fostul campion mondial la box se luptă cu această boală de 11 ani

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”