- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Tudor Chirilă s-a apucat de agroturism. Artistul și-a cumpărat casă în Porumbacu de Sus, lângă Andreea Esca: „Am făcut o investiție emoțională”

06 Jan, 11:50 • Bocioacă Bianca
Tudor Chirilă a povestit cum a transformat o casă din Porumbacu de Sus într-o locație turistică. Artistul spune că s-a lăsat convins să facă această investiție la insisitența colegei sale de la Pro TV, Andreea Esca.
Tudor Chirilă s-a apucat de agroturism. Artistul și-a cumpărat casă în Porumbacu de Sus, lângă Andreea Esca: „Am făcut o investiție emoțională”

Tudor Chirilă a povestit în cadrul podcastului  „Design Stories” cum s-a îndrăgostit iremediabil de o casă din Porumbacu de Sus și cum, ajutat de arhitectul Johannes Bertleff, a dat viață gospodăriei săsești din Transilvania.

În cadrul podcastului, solistul trupei Vama a dezvăluit cum a început să descopere frumusețea satelor din Transilvania.

„Cred că proiectul a început mai bine de 7-8 ani, când am început și eu să bat satele din Transilvania. Bineînțeles am ajuns în Viscri, când încă nu erau atâtea proprietăți refăcute și restaurate (…) Am făcut tot turul de biserici fortificate – Meschendorf, Criț, Saschiz. Ne-am plimbat și prin alte sate, am aflat ce s-a făcut la fundația prințului Charles (…)

Cred că atunci s-a instaurat ideea asta că mi-ar plăcea la un moment dat să am posibilitatea să fac și eu un loc care să țină de rigoarea recuperării unei proprietăți și a redării ei unui circuit, dacă vrei, turistic, dar care mi se pare că toată partea asta de sate transilvănene e și un periplu cultural”, a povestit Tudor Chirilă, potrivit turnulsfatului.ro.

Citește și: Sebastian Stan scrie istorie la Globurile de Aur 2025: „România, te iubesc!”, după triumful pentru cel mai bun actor

Tudor Chirilă a cumpărat o casă în Porumbacu de Sus

În 2021, la insistențele Andreei Esca, care deține mai multe proprietăți în Porumbacu de Sus, Tudor Chirilă a luat o decizie de care este foarte mândru.

„Am ajuns în Porumbacu după multe insistențe. Eu eram la Festivalul de Teatru de la Sibiu și i-am spus că nu am niciun chef să vin. Lasă-mă în pace cu Porumbacu tău. ‘Hai mă, vino, că suntem toți aici, n-o să-ți pară rău’. Nu vin, nu vin – eu mă duc la Viscri. Tu nu înțelegi că nu vin? Totuși, m-am dus. M-am îndrăgostit iremediabil și irecuperabil. Am revenit câteva weekenduri și la un moment dat am început să întreb dacă oare e vreo proprietate prin sat (care se vinde)”, a povestit Chirilă.

Ulterior, artistul a primit și o ofertă:  „Am fost să vizitez proprietatea, l-am sunat pe proprietar – Eu nu vin dacă nu ești serios… Eu nu vin. Domnule, dar veniți, dați-mi o șansă. A venit, am văzut și am făcut, ceea ce un prieten mi-a spus, o investiție emoțională. Ne-am gândit că vrem să luăm casa aia și să facem ceva cu ea”.

Citește și: Cum a reușit un român să dețină cea mai mare fermă de microplante din vestul țării. „Avem parteneri care sunt super mulțumiți și fericiți”

Inițial, juratul de la Vocea României a cumpărat casa pentru a o transforma într-un proiect pentru suflet, dar ulterior s-a gândit că nu ar fi rău să o înscrie în circuitul turistic.

„Nu ne gândeam în niciun caz să o punem într-un circuit turistic. Pur și simplu, prima dată am vrut să facem chestia asta pentru noi”.

În cadrul podcastului, Tudor Chirilă a mai dezvăluit cum a făcut cunoștință cu arhitectul Johannes Bertleff, a vorbit despre obstacolele pe care le-a întâlnit în perioada șantierului, dar și despre ce a devenit locația în final.

„Casa asta nu a pierdut ceva ce avea – are o energie. Intri în curtea aia și simți ceva. Nu știu foarte multe despre vechii proprietari decât că erau buni gospodari (…) Pentru mine a fost și bucuria de a face ceva frumos”, a punctat Tudor Chirilă.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba