Economie

10% din actiunile Rompetrol Vega, transferate luni pentru 10 mil. euro

05 May, 14:19 • Redactia DailyBusiness
Doua pachete de actiuni Rompetrol Vega, reprezentand cumulat 10,13% din capitalul social al companiei, au fost transferate in sedinta de luni pe piata Rasdaq, pentru suma totala de 37,98 mil. lei (10,4 mil. euro), potrivit datelor Bursei de Valori Bucuresti (BVB).
10% din actiunile Rompetrol Vega, transferate luni pentru 10 mil. euro

Cele 176,3 milioane actiuni Rompetrol Vega au fost tranzactionate la un pret de 0,22 lei/titlu, cu 14,58% mai mare decat cotatia de referinta.

Rompetrol are un capital social de 174,54 milioane lei, divizat in 1,74 miliarde actiuni cu o valoare nominala de 0,1 lei. Compania este detinuta de Rompetrol Group NV, care controla inaintea schimburilor de azi 82,36% din actiuni. Verestoi Attila avea o detinere de 5%.

Rafinaria Vega Ploiesti a devenit membra a grupului Rompetrol dupa achizitionarea, in 1999, a pachetului majoritar de actiuni detinut de stat.

Vega, cu o capacitate instalata de prelucrare de 500.000 de tone de titei pe an, este specializata in prelucrarea de materii prime alternative (naphtha, rafinat de RC, fractie C5-C6, alte fractii petroliere si pacura) si in productia de solventi ecologici, bitum cu destinatie speciala, carburanti ecologici pentru incalzire si alte produse specializate.

Rafinaria dispune atat de instalatii pentru distilarea atmosferica si in vid a titeiului, cat si de instalatii de prelucrare a materiilor prime alternative, caracterul sau atipic ii confera o pozitie importanta in preferintele clientilor interesati de produse speciale.

Actiunile Rompetrol Vega se tranzactioneaza la prima categorie a pietei Rasdaq, sub simbolul VEGA. Potrivit celei mai recente cotatii, de circa 0,2 lei/actiune, valoarea de piata a companiei se ridica la 335 milioane lei (92 milioane euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României