Economie

Aciunile Bancii Carpatica urca in \”Top 3 Actiuni lichide\” joi dimineata

26 Jun, 11:22 • Redactia DailyBusiness
Actiunile Banca Comerciala Carpatica (BBC) au generat a doua lichiditate din prima jumatate de ora a sedintei de joi de la Bursa de Valori Bucuresti (BVB), pe fondul aprecierii cotatiei cu peste 2%.
Aciunile Bancii Carpatica urca in \Top 3 Actiuni lichide\ joi dimineata

Valoarea tranzactiilor cu actiuni incheiate in prima jumatate de ora a sedintei de joi BVB a fost de 1,53 mil. lei (420.000 euro), in vreme ce indicii bursieri au marcat cresteri timide.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide 10 titluri listate la BVB, a crescut cu 0,8% dupa primele 30 de minute, in timp ce indicele compozit, BET-C, a castigat doar 0,04%.

Indicele BET-FI, al celor 5 societati de investitii financiare (SIF), s-a apreciat cu 0,98%, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a urcat cu 0,32%.

Actiunile SIF Muntenia (SIF4), au generat cel mai mare rulaj din piata din prima jumatate de ora a sedintei de joi, de 214.000 lei iar cotatia lor a u urcat cu 1,28%, la 1,58 lei.

Titlurile Banca Comerciala Carpatica (BCC) au atras a doua lichiditate din piata, pe o apreciere de 2,77%, la 0,26 lei.

Pretul titlurilor SIF Oltenia (SIF5), plasate pe locul 3, a crescut cu 0,73%, la 2,77 lei si au fost urmate de actiunile Erste Bank (EBS), care s-au depreciat cu 1,96%, la 150 lei.

Titlurile SIF Moldova (SIF2) s-au situat pe locul 5, iar cotatia lor s-a apreciat cu 1,5%, la 2,03 lei.

Cotatia actiunilor Banca Transilvania (TLV) a urcat cu 0,76%, la 0,398 lei, in urma celui de-al saselea rulaj din piata.

In topul lichiditatii au urmat actiunile SIF Transilvania (SIF3), situate pe locul 7, care s-au apreciat cu 0,67%, la 1,51 lei, in prima jumatate de ora a sedintei de joi.

Actiunile SIF Banat-Crisana (SIF1), a caror cotatie a castigat 0,98%, la 2,07 lei, au atras a opta lichiditate din piata din debutul sedintei.

Titlurile Amonil (AMO) au castigat 3,6%, la 0,072 lei, pe fondul celui de-al noualea rulaj din piata, in vreme ce titlurile Broker Cluj (BRK) s-au clasat pe locul 10, cotatia lor urcand cu 2,08%, de 0,735 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României