Economie

Bursa a consemnat miercuri cele mai mari scaderi de la inceputul anului

16 Jan, 15:40 • Redactia DailyBusiness
Valoarea schimburilor incheiate miercuri la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) s-a ridicat la 68,36 mil. lei (18,49 mil. euro), in timp ce majoritatea indicilor bursieri au coborat cu peste 4,5%, marcand cele mai radicale scaderi de la inceputul celui mai rosu an din istorie.
Bursa a consemnat miercuri cele mai mari scaderi de la inceputul anului

„Astazi s-au inregistrat cele mai ample scaderi de la inceputul anului, dar acestea nu ies din tiparul pietelor emergente. Piata romaneasca, din pacate, este strans legata de celelalte piete de capital, iar sentimentul negativ al invetitorilor din aceste piete s-a resimtit si aici”, a declarat Mihai Chisu, broker SSIF IFB Finwest.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide 10 titluri listate, s-a depreciat cu 4,52%, in timp ce indicele compozit al pietei, BET-C, a coborat cu 4,77%.

Indicele celor cinci societati de investitii financiare, BET-FI, a scazut cu 5,19%, singurul indice care a inchis pe verde fiind ROTX, jucat la Bursa din Viena, care a castigat 0,47%.

Pe primul loc in clasamentul celor mai active actiuni din sedinta de miercuri s-au situat titlurile SIF Oltenia (SIF5), cu o lichiditate de 11,27 mil. lei, care au coborat cu 5,29%, la 3,58 lei/actiune.

Titlurile SIF Moldova (SIF2), cu schimburi de 7,78 mil. lei, au scazut cu 5,74%, la 2,79 lei/actiune si au ocupat locul 2.

Actiunile BRD au completat podiumul lichiditatii, cu tranzactii de 6,84 mil. lei si au pierdut 5,24%, la 21,7 lei/actiune.

Titlurile SIF Muntenia (SIF4), cu o lichiditate de 6,6 mil. lei, au pierdut 4,88%, la 1,95 lei/actiune si s-au plasat pe locul 4.

Actiunile Banca Transilvania (TLV), care au coborat cu 3,61%, la 0,8 lei/actiune, pe un rulaj de pana la 6,28 mil. lei au ocupat locul 5. Totodata, in sedinta de miercuri, un pachet de 3 milioane de actiuni TLV au facut obiectul unei tranzactii speciale (deal) in valoare de 2,41 mil.lei.

Actiunile SIF Banat-Crisana (SIF 1), care s-au depreciat cu 5,05%, la 2,82 lei/actiune, au ocupat locul 6, cu un rulaj de 3,38 mil. lei.

Titlurile Petrom (SNP), care au pierdut 3,85%, pana la 0,45 lei/actiune, s-au plasat pe locul 7, cu o lichiditate de 2,19 mil. lei.

Titlurile SIF Transilvania (SIF 3), care s-au redus cu 5,03%, la 1,89 lei/actiune, au ocupat locul 8, pe fondul unor tranzactii de 2,13 mil. lei.

Locul 9 a fost adjudecat de actiunile Broker Cluj (BRK), care s-au ieftinit cu 5,68%, la 2,16 ei/actiune.

Pe locul 10 s-au clasat actiunile Flamingo, cu tranzactii de 1,64 mil. lei si care s-au ieftinit cu 1,61%, la 0,305 lei/actiune.

Tranzactiile cu drepturi de alocare Transgaz (TGNR01) s-au ridicat la 5,38 mil. lei in sedinta de miercuri, acestea pierzand 4,16%, la 279 lei/titlu.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României