- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa a inchis miercuri pe rosu, in contrast cu pietele externe, din cauza contextului politic

01 Sep, 19:02 • Redactia DailyBusiness
Bursa de Valori Bucuresti (BVB) nu s-a mai corelat miercuri cu pietele externe si a inchis sedinta de miercuri pe rosu, cu o scadere de 0,5% per ansamblu, pe fondul contextului politic care se anunta unul destul de agitat in aceasta toamna.
Bursa a inchis miercuri pe rosu, in contrast cu pietele externe, din cauza contextului politic

„Instrumentele financiare tranzactionate in sedinta de astazi (miercuri – n.r.) au insumat doar 1,99 mil. euro atat pe piata principala cat si pe Rasdaq. Din totalul schimburilor, piata de actiuni a realizat 1,75 mil. euro adica peste 88% din total”, a declarat Nicu Grigoras, broker la Intercapital Invest.

El a precizat ca desi pietele externe au dat semnale de revigorare, indicii autohtoni au inchis ziua nehotarat.

„Evolutia indicilor autohtoni in sedinta de astazi pare oarecum inexplicabila in conditiile in care pietele externe au dat semnale de apreciere inca de la primele ore ale diminetii. Unul din principalele motive poate fi perceptia de risc asupra pietei autohtone care incepe din nou sa sufere datorita contextului politic care se anunta unul destul de agitat in aceasta toamna”, a explicat Grigoras.

El anticipeaza ca in ciuda lipsei de reactie a investitorilor autohtoni la cresterile externe si daca optimismul se mentine, „in sedintele viitoare vom asista cu siguranta la aprecieri ale actiunilor listate la BVB”.

„Este posibil ca aprecierile sa nu fie foarte consistente pana in momentul clarificarii situatiei politice. Este posibila chiar si o decorelare pe termen foarte scurt insa indicii BVB vor pastra tendinta generala a pietelor externe pe termen mediu si lung”, a mai spus Grigoras.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scazut cu 0,3%, pana la 5.057,81 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a scazut cu 0,53%, pana la 2.959,66 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a crescut cu 0,24%, pana la 21.810,45 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena a urcat cu 0,12%, pana la 10.245,90 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scazut cu 0,17%, pana la 460,05 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a coborat cu 0,36%, pana la 731,94 puncte.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici au fost creşterile cele mai mari
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici ...
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie obiectivele României
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie ...
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări a tensiunilor
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări ...
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Guvernul Bolojan pregătește noi măsuri pentru carburanți și accelerează proiectele de infrastructură
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze volatilitatea prețurilor
Coface: Întreruperile în aprovizionarea cu materii prime prin Strâmtoarea Ormuz continuă să alimenteze ...
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Plafonarea adaosurilor la alimente: Ministrul Agriculturii propune limită de 20-30% pentru toate produsele
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Ministrul Sănătății avertizează: Scumpirea carburanților pune presiune pe sistemul sanitar
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record la cafea și volatilitate globală
Lavazza: venituri de 3,9 mld. euro în 2025, în creștere cu 15,7%, într-un context de prețuri record ...