Economie

Bursa a inchis pe verde miercuri, pe una din cele mai mari lichiditati din ultima luna

17 Nov, 19:28 • Redactia DailyBusiness
Bursa de Valori Bucuresti (BVB) s-a apreciat cu 0,2% per ansamblu in sedinta de miercuri, pe fondul uneia din cele mai mari lichiditati din ultima luna, de 4,2 mil. euro.
Bursa a inchis pe verde miercuri, pe una din cele mai mari lichiditati din ultima luna

Cresterea lichiditatii din sedinta de miercuri a BVB ar putea fi explicata prin reducerea comisioanelor de tranzactionare cu 50%.

„Am inregistrat astazi (miercuri-n.r.) una dintre cele mai lichide sedinte din ultima luna la Bursa de Valori Bucuresti, toti indicii reusind sa inchida in teritoriul pozitiv. Observam un interes ridicat pentru segmentul bancar, valoarea schimburilor cu titluri bancare depasind 55% din totalul tranzactiilor de la BVB”, a declarat Gabriel Aldea, reprezentant al casei de brokeraj Intercapital Invest.

El a precizat ca cea mai buna apreciere a consemnat-o indicele BET, acesta crescand cu 0,7% fata de ziua anterioara, cresterea de 4% a Bancii Transilvania contribuind semnificativ la dinamica indicelui.

Aldea a adaugat ca sedinta pozitiva de miercuri de pe piata locala pare in usor contratimp cu pietele externe, acestea corectandu-se puternic marti, ca urmare a temerilor cu privire la situatia economica a Irlandei.

„Totusi, trebuie sa remarcam o usoara tendinta anticipativa a pietei noastre, miscarea descendenta inregistrata de indicii locali precedand corectiile de pe pietele externe”, a spus Aldea.

„In acelasi sens, suportul la cumparare resimtit in aceste ultime zile pe piata noastra poate avea o latura speculativa, in anticiparea unor reveniri si a pietelor externe, el putand fi incurajat si de modificarea in sens pozitiv a estimarilor de crestere economica pentru anul viitor pentru Romania”, a mai spus reprezentantul Intercapital Invest.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a crescut cu 0,71%, pana la 5.176,26 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a castigat 0,19%, pana la 3.039,70 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a crescut cu 0,31%, pana la 22.092,88 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena a urcat cu 0,42%, pana la 10.561,42 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 0,53%, pana la 467,49 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a castigat 0,21%, pana la 744,18 puncte.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României