- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa a revenit miercuri cu aprecieri puternice, dupa 3 sedinte de panica si scaderi

18 Feb, 17:10 • Redactia DailyBusiness
Indicii Bursei de Valori Bucuresti (BVB) au revenit miercuri pe verde, cu aprecieri puternice, cuprinse intre 2,65 si 4,43%, dupa 3 sedinte de panica si vanzari masive, iar actiunile Bancii Transilvania si BRD SocGen au recuperat o mica parte din pierderi, pe fondul celor mai mari rulaje din piata.
Bursa a revenit miercuri cu aprecieri puternice, dupa 3 sedinte de panica si scaderi

Lichiditatea pietei reglementate a BVB s-a comprimat miercuri cu 6%, pana la 10,73 milioane lei (2,49 milioane euro), comparativ cu nivelul consemnat in sedinta precedenta, de 11,41 milioane lei (2,65 milioane euro), potrivit NewsIn.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide 10 titluri listate la BVB, a crescut cu 4,43%, pana la 1.974,26 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a urcat cu 3,53%, pana la 1.322,11 puncte.

Indicele BET-FI, al celor 5 societati de investitii financiare (SIF), a castigat 2,65%, pana la 8.651,18 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a crescut cu 2,85%, pana la 3.677,56 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 3,82%, pana la 185,20 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a 10 titluri din sectorul energetic de la Bursa, a castigat 3,59%, pana la 301,36 puncte.

TLV, cele mai lichide actiuni

Actiunile Banca Transilvania (TLV) au atras cea mai mare lichiditate in sedinta de miercuri, de 1,95 milioane lei, iar pretul lor a crescut cu 6,67%, pana la 0,72 lei, in timp ce titlurile BRD SocGen (BRD) s-au apreciat cu 7,86%, pana la cotatia de 4,53 lei, in urma unor schimburi de 1,68 milioane lei.

Titlurile SIF Transilvania (SIF3) s-au scumpit cu 1,97%, pana la pretul de 0,207 lei, pe o lichiditate de 953.700 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni Petrom (SNP) au insumat 845.700 lei, iar titlurile s-au apreciat cu 3,62%, pana la 0,143 lei.

Pretul titlurilor SIF Oltenia (SIF5) a crescut cu 4,17%, la 0,375 lei, pe fondul unor schimburi de 757.400 lei, iar actiunile SIF Moldova (SIF2) au captat o lichiditate de 652.800 lei si s-au apreciat cu 2,3%, pana la 0,312 lei.

Schimburile cu actiuni SIF Banat-Crisana (SIF1) au totalizat 556.700 lei, iar titlurile s-au scumpit cu 1,45%, pana la 0,42 lei, in timp ce actiunile Erste Bank (EBS) au pierdut 7,55%, ajungand la 30,60 lei, pe fondul unei lichiditati de 535.600 lei.

Titlurile SIF Muntenia (SIF4) s-au apreciat cu 3,13%, ajungand la 0,429 lei, pe o lichiditate de 426.600 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni Azomures (AZO) au insumat 277.700 lei, iar titlurile s-au scumpit cu 2,47%, pana la 0,166 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...