Economie

Bursa de Valori Bucuresti: Noi reglementari pentru contractele futures

10 Mar, 09:00 • Redactia DailyBusiness
Bursa de Valori Bucuresti si Casa de Compensare Bucuresti introduc, de luni, noile marje unitare si limitari zilnice de variatie pentru contractele futures listate pe piata derivatelor administrata de BVB.
Bursa de Valori Bucuresti: Noi reglementari pentru contractele futures

Marja initiala pentru contractul BET Index Futures, care are suport activ indicele BET, va fi de luni, de 900 lei/contract, iar marja de sustinere va fi de 800 lei/contract. Noua limita zilnica de variatie va fi de +/- 400 puncte.

Pentru contractul BET-FI Index Futures, cu suport activ pe indicele BET-FI, marja initiala va fi de 450 lei/contract, in timp ce marja de sustinere a fost stabilita la 400 lei/contract. Limita de variatie zilnica pentru contractul BET-FI Index va fi de +/- 4.000 puncte.

Potrivit aceluiasi comunicat, marjele unitare si limitele zilnice de variatie a preturilor ordinelor de bursa sunt valabile pentru toate simbolurile corespunzatoare fiecarui contract BET Index Futures si BET-FI Index Futures. Cuantumul marjelor unitare initiale si de mentinere a fost actualizat in concordanta cu noile valori ale indicilor BET si BET-FI, ceea ce a determinat si modificarea limitelor zilnice de variatie.

Bursa de Valori Bucuresti a inceput tranzactionarea contractele la termen (futures) pe indicele BET, care are ca activ suport indicele BET, in sedinta din 14 septembrie 2007, iar tranzactionarea contractelor futures pe indicele BET-FI a inceput doua saptamani mai tarziu, pe 28 septembrie 2007.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României